kulcsár edina
Egyre több bank emeli be kínálatába azokat a hitelkonstrukciókat, amelyek az ingatlanok energetikai korszerűsítésével kapcsolatosak.
A kedvező kamatozású és nagyon népszerű Zöld hitel már nem igényelhető, de szerencsére a Magyar Nemzeti Bank elvárja a bankoktól, hogy olyan hiteleket is kínáljanak, amik energiatakarékos beruházásra költhetők el. Jelenleg három banknál is vehetünk fel ilyet, de több más bank is a bevezetésen gondolkodik.
A K&H új hitele – amiről elsőként a money.hu adott hírt – az ingatlan energiafelhasználásának csökkentését motiválja, ennek fényében a lakásnak minimum BB energetikai besorolásúnak kell lennie, és egy évben legfeljebb 80 kWh/négyzetméter energiát fogyaszthat. A hitelt fel lehet venni új ingatlan vásárlásához, de felhasználható felújításra, illetve modernizálásra is. A bank egy szerződésen belül lehetőséget ad arra is, hogy egy újonnan vásárolt ingatlant is felújítsunk vagy modernizáljunk.
Az OTP-hez is fordulhatunk, ha energetikai szempontból korszerűsítenénk otthonunkat. Az Évnyerő lakáshitel nevű terméken keresztül energetikai felújításra és korszerűsítésre is kaphatunk kölcsönt. A futamidő első évében, mikor zajlik az energiahatékony felújítás, csak a kamatot kell fizetni. Amint a felújítás véget ért, és kevesebb lesz a rezsink, akkor kell csak a tőketörlesztést elkezdeni.
Az első a Green elnevezésű hitel, aminek a felhasználásával kedvezményes kamatozás mellett telepíthetünk napelemeket. A bank azonban hangsúlyozza, hogy mivel a piacon meglehetősen élénk a kereslet a napelemek iránt – ezáltal a kivitelezések ideje jelentősen megnőtt – az ügyfelek 6 hónapot kapnak a kölcsön lehívására és a törlesztés megkezdésére – írja a Money.hu. A Green-en kívül felújítási személyi kölcsönt is kínálnak. 10 éves futamidő mellett élhetünk ezzel a konstrukcióval és ezt energetikai korszerűsítésre, valamint lakásfelújítási célokra is használhatjuk. A pénzintézet piaci kamatozású felújítási jelzáloghitelénél – ha igazolni tudjuk, hogy a felújítás célja a rezsiköltség csökkentése – a bank 0,5 százalékos öko kamatkedvezményt is nyújthat.
A CIB és az Erste Bank is jelezte, hogy dolgoznak olyan termékek bevezetésén, amik az ingatlanok energiafelhasználásának korszerűsítésére szolgálnak. Hangsúlyozták azonban, hogy a most megtalálható termékek között is lehet olyanokat találni, amik korszerű ingatlan megvásárlására, vagy egy már meglévő felújítására, modernizálására is használhatók.