tóth gabi
Egy ukrán nõ alig keres havonta 100 dollárnak megfelelõ összeget. Ám a fején lévõ haj akár 2000 dollárt is megér egy New York-i szépségszalonban. Virágzik a hajbiznisz a gazdasági válság sújtotta Ukrajnában, melynek hatása már Magyarországra is begyûrûzött.
Ukrajna egyre mélyülő gazdasági válsága sok nőt kényszerít arra, hogy a napi túlélésért eladja jószerével egyetlen „vagyontárgyát”: a haját is.
Magyarországra is egyre több haj érkezik a szépségiparba keleti szomszédunkból, és
a túlkínálat lenyomta az úgynevezett „európai hajak” árát. Csakhogy a kereskedők zöménél az árzuhanás egyáltalán nem jelenik meg, továbbra is drága mulatság a hajhosszabbítás, -dúsítás.
Aki ilyenbe belevág, minimum 100 ezer forintot szánjon rá, de a menőbb szalonokban ugyanezért kétszeres, háromszoros árat is felszámolnak.
A globális póthajpiac óriási üzlet, évi 100 milliárd dollárra tehető az ágazat forgalma. Magyarországon is dübörög a biznisz, Dopeman és öccse is ebből keresik meg a vajas kenyérre valót.
A póthajak eredet és ár szerint 3 fő csoportba oszthatók: az ázsiai (kínai), az indiai és az európai típusú hajakra. Az utóbbi ára a legmagasabb, különösen az eredeti szőke, mert kevesebb van belőle, mint az előző kettőből, és a fő fogyasztó európai országokban, valamint az Egyesült Államokban is erre a legnagyobb a kereslet.
„A szőke ukrán haj egy szelet arany” – tartják a kereskedők.
Bár a legtöbb hajszalon és parókagyártó feldolgozott indiai vagy kínai hajat használ, a drága butikok inkább az orosz és ukrán hajat kedvelik a puhaságuk és a természetes fényű színük miatt.
Idehaza alapvetően négy fajta technológiával történik a hajhosszabbítás: kreatinos hőillesztéssel, hajfelvarrással, hüvelyes technikával és szilikonos gyűrűzéssel. De persze vannak más módszerek is.
A hosszabbítást natúr, barna, európai hajból, hossztól és színtől függően 55-től 90 ezer forintig végzik el egy átlagos árú hajszalonban.
A póthajárak is változók, közös jellemzőjük, hogy nem olcsók. 10 dkg súlyú, 40 cm-es copf 36 ezer forinttól indul, de a 80 cm-es darab már 53 ezer forint. Egyedileg festett hajszíneknél pedig az ár tovább nő.
Egy „átlagfejre” 150-200 gramm tömegű haj kerül, illik időnként leszedetni, újrarakni. Fontos olajozni, balzsamozni, nem szabad vizesen fésülni, mert megtöri az állagát. Ha kreatinos hőillesztéssel kerül fel a haj, akkor tilos gyümölcsös sampont használni, mert a gyümölcssav bontja a kreatint. Az egyes szalonokban hatalmas eltérés lehet azonos tömegű és hosszú haj ugyanolyan módszerrel történő felrakásának ára között, de a drágább nem biztos, hogy jobb is.
Sokan végzettség, szakértelem nélkül dolgoznak, a rossz minőségű haj, és a kristályos kreatin helyett kreatinos gyanta használata végeredményben ollóhoz vezethet.
Vannak helyek, ahol megpróbálják átverni a nőket, érdemes leméretni a haj súlyát, hogy tényleg annyi-e, mint amennyinek mondják.
Az viszont nem számít átvágásnak, hogy a mostanában olcsóbban behozott ukrán hajat továbbra is aranyárban mérik…