tóth gabi
Észak-amerikai kutatók baktériummal szennyezett víz segítségével állítottak elõ elektromos energiát, a folyadék hordozóanyaga egyszerû papír.
Lakossági szennyvízből, biomasszából vagy akár csatornavízből is áramot csiholhatunk a jövőben, hála a New York-i Binghamton egyetem kutatóinak, akik gyufásskatulya méretű akkumulátorokat állítottak elő baktériumoldatból és papírból.
Természetesen nem nagy kapacitású áramforrásokról van szó, ám a szerves anyagot – jelen esetben papírt – elfogyasztó baktérium metabolizmusa során keletkező néhány mikrowatt bőségesen elegendő lehet ahhoz, hogy szenzorokat vagy egészségügyi diagnosztikai mérőeszközöket működtessen.
Bármilyen szerves anyag szolgálhat a baktérium tápanyagául. A papír azért praktikus, mert rostjai felszívják a folyadékot, ezért nincs szükség külön tárolóedényre.
– idézi a kutatást vezető Seokheun Choi kutató a Gizmag.com. Az apró áramforrás alapjául szolgáló, hétköznapi papírlapból origami-technikák segítségével hajtogatnak többrétegű akkumulátort. A megoldás kétségtelen előnye, hogy használat után egyszerűen elbomlik,
előállítása költsége pedig egységenként mindössze 5 cent, azaz mintegy 14 forint.