kulcsár edina
A lomtalanítás apropóján vagy a nyuszira fogva szánjunk egy napot arra, hogy kényelmesebbé és átláthatóbbá tegyük az életterünk!
Abban az esetben, ha legalább egy éve nem volt rajtunk egy ruhadarab, akkor nem is fog hiányozni, váljunk meg tőle! Ha a ruhásszekrény átnézése közben újra beleszeretnénk valamibe, legalább felfrissítjük a ruhatárunkat egy alig használt, régi-új darabbal.
Amit tudunk, adományozzunk el! Ami teljesen használhatatlan, azt állatmenhelyeknek adhatjuk, ami használható, azt tehetjük ruhagyűjtő konténerekbe, vagy felvehetjük a kapcsolatot a helyi családsegítő szolgálattal és felajánlhatjuk a rászorulóknak.
Aki pénzt csinálna a nagytakarításból (és persze ideje is van rá), tegye fel a jobb állapotú ruháit az apróhirdetési oldalak valamelyikére.
Ugyanez érvényes a cipőkre is, ha kifakult, vagy a használata közben kiderült, hogy kényelmetlen, esetleg sosem hordtuk, adományozzuk vagy adjuk el.
Nem a tartalék telefonról van szó, hanem a már nem használt, felesleges kütyükről. Ezeket az előírásoknak megfelelő helyre dobjuk ki! Felesleges, hogy a régi kalóz CD, vagy újraírható DVD-k foglalják a helyet. Biztos, hogy mindenkinek van otthon egy reklámzacskónyi kábelkötege, ami semmire sem jó.
Amelyiket nem a gyermekünknek, unokánknak tartogatjuk és csak porfogónak vannak a polcon, azoktól váljunk meg! Adományozzuk a használhatóbbakat könyvtáraknak, iskoláknak vagy a strandokon egyre népszerűbb ingyenes kölcsönzőknek, könyvcsere programot szervezőknek.
A könyvespolc átnézése közben ne feledkezzünk meg arról, hogy a menet közben megtalált, kölcsön kapott könyveket visszajuttassuk a tulajdonosának!
A kamrában, vagy az erre a célra elkülönített szekrényben nézzük át a tartós élelmiszerek lejárati dátumát és ami már használhatatlan, dobjuk ki! A konzervek, a liszt, tészta átnézése a molyok miatt is fontos. Ha pókhálószerű, sűrű hálót találunk az üvegek tetejének pereménél, a tésztában, vagy a pirospaprikában, azonnal dobjuk a szemétbe!
A háztartásban kallódó papírok rendszerezésével is időt és teret spórolhatunk magunknak. A már lejárt jótállási jegyek, blokkok, zárójelentések, bérletek, jegyzetek, újságok kavalkádját rendezzük mappá(k)ba, így hamar megtaláljuk majd, amire szükségünk van. A felesleges darabokat pedig dobjuk a szelektívbe.
Ha már az íróasztal környékén járunk, gyorsan nézzük át a tollakat is, és amelyik nem fog és nem is emlék, ráadásul betétet sem tudunk bele venni, attól váljunk meg!
Ha lejár a szavatosságuk, ártalmasak! Ezért a gyógyszert vigyük el egy patikába és adjuk le megsemmisítésre, a szemétbe ugyanis tilos kidobni őket.
A kozmetikumoktól a csomagoláson feltüntetett módon vegyünk búcsút!
A visszaválthatót vigyük el egy automatához, ami repedt vagy felesleges, az kuka. Az érdekesebb formájúakat újrahasznosíthatjuk.
A felesleges cipősdobozok is sok helyet foglalnak, ahogy a sérült vagy gyűrött ajándékos zacskó sem jó túl sok mindenre. Vegyünk búcsút tőlük, és szabadítsunk fel egy kis helyet a hasznosabb holmiknak.
Bármitől is szabadulnánk meg, azt tegyük úgy, hogy ne szennyezzük vele a környezetet és ne kockáztassuk a környezetkárosításért kiszabható 48 000 Ft-os bírságot sem!