tóth gabi
Június 9-én, vasárnap választjuk meg az Európai Parlament magyar tagjait, a helyi és nemzetiségi önkormányzati képviselőket, polgármestereket. A voksolást Orbán Viktor miniszterelnök történelminek nevezte: soha nem volt még ilyen nagy a tét. Ha a békepártiak győznek, a kormány nagy felhatalmazást kap arra, hogy Magyarország kimaradjon a háborúból.
Most először tartják Magyarországon egyszerre az Európai parlamenti választásokat és az önkormányzati választásokat. Vasárnap reggel 6 és este 19 óra között lehet szavazni az érvényes személyi okmányok felmutatását és a névjegyzék aláírását követően Magyarország 10.119 szavazókörének valamelyikében.
A vasárnapi választások tétje az, mekkora felhatalmazást kap a magyar kormány arra, hogy Magyarország kimaradjon a háborúból. Éppen ezért minden egyes szavazat számít, amit a békepárti erőkre leadnak, fontos, hogy minél többen menjenek el az urnákhoz és nyilvánítsák ki a véleményüket. Még soha nem volt ekkora veszélye egy háborúnak, mitn az elmúlt évtizedekben. A Nyugat vezetői háborús pszichózisban szenvednek, már nemcsak beszélnek fegyverek és katonák küldéséről Ukrajnába, hanem konkrét lépések is történnek.
A kormányfő péntek reggel a Kossuth Rádióban arról beszélt, hogy a mostani EP-választáson meg lehet erősíteni azokat a védelmi vonalakat, amiket korábban kiépítettek. Orbán Viktor elmondta, a kormány tagjai esküt tesznek a magyar alkotmányra, és ki kell tartani a végsőkig, ezért a magyar kormány a választási eredménytől függetlenül ki fog tartani a béke mellett, ameddig tudunk.
Ha megerősítenek minket, akkor hosszabb ideig tudunk kitartani, ha nem erősítenek meg minket, akkor meglátjuk, meddig tudunk kitartani.
Számomra továbbra is az a legfontosabb, hogy Gyurcsány és Karácsony távozzanak a város éléről. Ezért utat adva a változásnak elállok a főpolgármester-jelöltségtől és a Fidesz fővárosi listavezetőjeként folytatom a kampányt. Egyben arra kérem minden támogatómat, hogy a főpolgármesteri szavazólapon Vitézy Dávidra, a listás szavazólapon pedig az általam vezetett Fidesz-KDNP listára szavazzon!
- írta Szentkirályi Alexandra, a FIDESZ-KDNP korábbi főpolgármester-jelöltje, ma fővárosi listavezetője pénteken a Facebook-oldalán. A főpolgármester választás tétje az, hogy Gyurcsány embere, Karácsony Gergely marad a főpolgármesteri székben és a főváros továbbra sem fejlődik, vagy egy olyan szakember kerül Budapest élére Vitézy Dávid személyében, aki képes a főváros érdekében szót érteni a kormánnyal, felszámolni a közlekedési káoszt, élhetőbbé, szebbé tenni és a fejlődés útjára vezetni a fővárost.
Az, hogy hol adhatjuk le a szavazatunkat, attól függ, hogy az ország melyik településén van bejelentett vagy ideiglenes (tartózkodási) címünk. Ettől függ ugyanis, hogy melyik szavazókörhöz tartozunk. Aki nem biztos benne, hová kell mennie, az a magyarorszag.hu weboldalon - ügyfélkapus azonosítás után - megnézheti, hogy aktuálisan hol szerepel a szavazóköri névjegyzékben, azaz hol fog tudni szavazni. Emellett a Nemzeti Választási Irodának is van egy szavazóhelyiség keresője, ami itt érhető el.
Minden választópolgárnak igazolnia kell a személyazonosságát a szavazás előtt és a lakcímét is, a lakcímkártyája segítségével. Szavazni kizárólag érvényes személyi igazolvánnyal, útlevéllel vagy vezetői engedéllyel lehet. A személyazonosság igazolására alkalmas továbbá az Európai Unió más tagállama által kiállított érvényes, fényképes személyi okmány is. Akinek a szavazóhelyiségben - vagy a nap folyamán máskor - kiderül, hogy nincs érvényes okmánya, amivel szavazhat, felkeresheti valamelyik kormányablakot, azok ugyanis az európai parlamenti és az önkormányzati választás hétvégéjén is nyitva lesznek. Ezeken a napokon viszont kizárólag személyi okmányokkal kapcsolatos ügyintézésre lesz lehetőség, például ideiglenes személyi kiállítására vagy elveszett lakcímkártya pótlására.
A személyazonosság megállapítása és a jegyzőkönyv aláírása után átvehetjük a lepecsételt szavazólapokat. Ezek száma attól függ, hogy az ország mely településén szavazunk. Lesz, ahol három, négy vagy éppen 5 lepecsételt lapot kapunk. A választásra egyébként összesen 10.025-féle szavazólap készült el. A fővárosban a választópolgárok a főpolgármesterre, kerületi polgármesterre, települési egyéni választókerületi képviselőre, fővárosi listára, valamint az európai parlamenti választáson állított pártlistákra adhatják le szavazatukat. Vagyis aki Budapesten szavaz, az 5 szavazólapot fog kapni, a fővárosi nemzetiségi választópolgárok azonban akár nyolc szavazólapot is kaphatnak.
Egy szavazat csak akkor lesz érvényes, ha a szavazólapokat tollal töltjük ki és a megfelelő számú szavazatot adjuk le, illetve ha a szavazólapon X-xel vagy + jellel töltjük ki az adott rubrikát. Érdemes nagyon figyelni, mert az akaratunk csak akkor érvényesül, ha helyesen töltjük ki a szavazólapot!
Csak a szavazóhelyiségben kapott borítékot szabad használni! A borítékba helyezett szavazólapokat aztán valamelyik urnába kell helyezni. A nemzetiségi választópolgárok a zöld szavazólap mellé egy zöld borítékot kapnak, ebbe kell a kitöltött szavazólapot belehelyezni, majd a borítékot leragasztani. Csak a lezárt borítékban urnába dobott szavazat lesz érvényes a nemzetiségi választáson.
A szavazás lezárultát követően, este 19 óra után kezdődik meg a leadott szavazatok megszámolása. A helyi önkormányzati és nemzetiségi önkormányzati választás vonatkozásában a Nemzeti Választási Iroda várhatóan este 20 órától kezdi meg az eredmények közlését. Az európai parlamenti választás esetében este 23 óra után kezdődhet meg a hivatalos eredmények közlése, mivel Olaszországban eddig tart a szavazás - olvasható a valasztas.hu-n.