kulcsár edina
Amikor regisztrálunk egy közösségi oldalra, el kell fogadnunk a felhasználási feltételeit. Ha ezeket megsértjük, törölhetnek minket. De mi van akkor, ha enélkül töröl például a Facebook? Hová fordulhatunk?
Sokan használják a különböző közösségi oldalakat pénzkeresésre. Az ő profiljukat, bejegyzéseiket is bármikor törölhetik, ha azt szabályellenesnek minősítik. Ez komoly bevételkiesést is okozhat, vagy akár évek munkája mehet így kárba. Mit tehetünk, ha jogellenesnek ítéljük a cenzorok munkáját? Például a Facebookot ellenőrző bizottsághoz fordulhatunk. Ezt érdemes tudni a bizottság munkájáról.
A Facebook részletesen ismerteti azoknak a magatartásoknak a listáját, amik ellentétesek a felhasználási feltételekkel és amik következménye a poszt vagy profil eltávolítása is lehet. A listázott magatartások közé tartozik mások biztonságának, jólétének a veszélyeztetése, az álhírterjesztés vagy a gyűlöletbeszéd. A gond azzal lehet, hogy a Facebook nem ad semmiféle előzetes figyelmeztetést és egy esetlegesen hibás törlés után a felülvizsgálat időigényessége és körülményessége miatt súlyos sérelmeket szenvedhet el egy-egy felhasználó - írja az onlineplatformok.hu, a médiahatóság társoldala. Könnyen előfordulhat, hogy valaki az összes követőjét elveszíti, még akkor is, ha nem volt jogos a poszt, profil törlése. Az ilyen ügyek kivizsgálására hozta léte a Meta a Facebook Ellenőrző Bizottságát.
A Facebook Ellenőrző Bizottságát egy harvard-i professzor találta ki, amit Mark Zuckerberg, a Meta (korábban Facebook) cég vezérigazgatója támogatott is. Az eredetileg 40 fősre tervezett bizottság jelenleg 20 tagból áll. A tagok különböző országokból érkeztek és különböző szakmai, illetve tudományos érdeklődéssel és tapasztalattal rendelkeznek. A tagok többsége jogász - ahogy Sajó András, a FEB egyetlen magyar tagja is -, de szerepel köztük a volt dán miniszterelnök, indonéz újságíró vagy éppen tajvani statisztika professzor is. Minden tag hároméves ciklusban teljesít szolgálatot, legfeljebb három ciklus erejéig. A hagyományos bíróságokhoz hasonlóan a FEB működését is több tanácsadói és szakértői szervezeti egység támogatja.
A FEB felülvizsgálati eljárását bármelyik Facebook-felhasználó kezdeményezheti, amennyiben úgy ítéli meg, hogy a profilját vagy az általa közzétett tartalmat ok nélkül távolította el a Facebook vagy az Instagram, és kimerítette a platformok által kínált „jogorvoslati” lehetőségeket. A felülvizsgálati eljárás kezdeményezésére a platformok végső döntésétől számított 15 nap áll rendelkezésére. A felülvizsgálati kérelem a FEB honlapján indítható meg írásban, itt a felhasználónak egy amolyan „fellebbezést” kell írnia, amiben részletesen ki kell fejtenie, hogyan és miért hibáztak a platformok a tartalomeltávolítás során. Az esetek kiválasztása után (nem minden bejelentést vizsgálnak meg) 90 napja van a FEB-nek, hogy határozzon.
Mivel naponta több száz kérelem érkezik a FEB-hez, egy sajátos eljárást alkalmaznak: kisebb bizottságok kiválasztanak egy-egy esetet, és csak ezek kerülnek a FEB elé, a többi kérelmet elutasítják. A kiválasztás során figyelembe veszik az ügy súlyosságát, azt, hogy hány más potenciális felhasználót érint az ügy, illetve mennyiben vet fel közösségi alapelveket érintő kérdéseket.
A FEB 2020. október 22. napjától kezdett el ügyeket befogadni, első döntését pedig 2021 januárjában hozta meg. A FEB elé leginkább jelentős és bonyolult ügyek kerülnek csak. Jelentős egy ügy, ha a való világban tapasztalható hatása van, súlyos problémát érint és/vagy a közbeszéd szempontjából kiemelkedő fontossággal bír. Ilyen jelentős ügy volt például, amikor egy brazil felhasználó a mellrák tüneteit mutató női mellek fényképeivel akarta felhívni a betegségre a figyelmet. A Facebook szexuális tartalomnak minősítette a tartalmat és eltávolította a posztot. Hasonlóan jelentős ügy volt egy eltávolított francia nyelvű videó, amelyben egyes, más gyógyszerekben is fellelhető kémiai összetevőkről azt állították, hogy alkalmas lehet a COVID-19 gyógyítására. Ezt a videót a Facebook álhírterjesztés miatt törölte. Mindkét esetben a FEB felülbírálta a Facebook döntését. Eddig egyébként 26 döntést hozott a FEB, ebből 18 esetben felülbírálta a Facebookot és csak 6 esetben hagyta helyben az eredeti döntést.