kulcsár edina
A legfelkészültebbekkel is előfordulhat, hogy elfelejtenek patikában kapható hűsítő krémet magukkal vinni. Mivel lehet ilyen esetben a szúnyogcsípés okozta viszkető érzést csillapítani? Összegyűjtöttük!
Hazánkban több mint 50 csípőszúnyogfaj él. A csípőszúnyogoknak szerencsére csak egy kis csoportja kedveli az emberi vért. Ha egy ilyen rovar megcsíp, az kellemetlen, viszkető érzést hagy hátra a bőrön, amit a következő készítményekkel lehet mérsékelni, ha nincs nálunk drogériákba és patikákban kapható hűsítő krém.
A szúnyog csípéskor a nyálával számos különböző anyagot juttat szervezetünkbe, például fehérjéket, véralvadásgátlót, emésztő enzimeket. Az idegen anyagok jelenlétére a szervezetünk allergiás reakcióval válaszol, amit a következő tünetek kísérnek: viszketés, fájdalom, duzzanat, bőrpír. Mint más allergiás reakcióknál, itt is az ember immunrendszerétől és a bejutó idegen anyag mennyiségétől függ a tünetek súlyossága. Van, akinél alig észlelhető a csípés, míg másoknak napokig viszket.
Vakarni azért nem ajánlatos egy szúnyogcsípést, mert az csak ront a helyzeten. Ilyenkor a szervezetünk ugyanis még több hisztamint küld a csípéshez, ami tovább erősíti a viszkető érzést. Aki nagyon nem bírja megállni vakarózás nélkül, az vegyen vény nélkül kapható antihisztamint ilyen esetekre.
Az aloe verából készült gélek, sprék, de magának a növénynek a megtört levele is kiválóan enyhíti a viszketést és a duzzanatot, az esetleges fájdalmat is csillapítja. Ha 1 csepp geránium (muskátli) illóolajat is adunk az aloe-hoz, az eredmény még hatásosabb lesz. És ha már illóolaj: a citromos eukaliptusz illóolaj szintén csökkenti a viszkető érzést a bőrön. Csillapítja a viszketést az afrikai bazsalikom is, ami timolt és kámfort is tartalmaz. A Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE) azt tanácsolja, hogy magát a levelet kell megdörzsölni és a csípésre tenni. Az útifüvek (pl. lándzsás, magas) frissen szedve szintén hatásosak. A bennük lévő antibakteriális és gyulladásellenes szer enyhít a viszketésen, ha apróra vágott pépjével bedörzsöljük a csípés helyét. Legyen szó bármilyen rovarcsípésről is, a körömvirágból vagy hegyi árnikából készült krémek egyaránt eredményesek lehetnek, mivel nyugtató, duzzanatot csökkentő hatással bírnak.
Az egyik legelterjedtebb házi praktika a viszketés ellen az ecet, aminek fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatása is van, és amiből az egyszerű háztartási éppúgy megfelel a célnak, mint az almaecet. A citromléből pár csepp is nagy segítség, ha más nincs éppen kéznél, mivel tisztítja a sebet és megakadályozza a gyulladás kialakulását. Ha pedig van kéznél egy kis borsmenta, azzal is enyhíthető a fájdalom.
Csavarjunk jeget vagy jégakkut például egy konyharuhába, és tegyük a gyulladt felületre. A neszesszerben lévő alkoholos, mentolos szájvíz is segíthet, amibe érdemes vattapamacsot mártani és azt rászorítani a csípésre. A szájvíz ugyanis csökkenti a fertőzés esélyét, ezen felül van egy kis hűtő és összehúzó hatása is. Ha nincs nálunk más, megteszi a fogkrém, aminek hasonlóak a tulajdonságai, de egy dezodor is jó szolgálatot tehet, ha a csípés után befújjuk vele a bőrt.
Konyhában található természetes viszketéscsökkentők
A teafilter segít kiszívni a bőrből a szúnyog befecskendezett váladékát. Tegyük pár percre a mélyhűtőbe és amikor már elég hideg, kössük rá az érintett területre. Egy másik gyulladáscsökkentő anyag a konyhában a zabpehely, ami az irritációt is enyhíti. Egyszerűen csak sűrű pasztát kell belőle készíteni és a csípésre kenni. A szódabikarbóna és a sütőpor is használható fájdalomcsillapításra, vízzel hígítva, ugyancsak paszta formájában.