tóth gabi
Lassan virágozni kezd és van, ahol már térdig ér a gyom, ami nem csak az allergiásoknak okoz kárt! Mikor és hol lehet bejelenteni, ha parlagfüves területet találunk?
A mezőgazdaságnak és így gyakorlatilag minden embernek, de különösen a több millió allergiásnak komoly kárt okoz a parlagfű, amitől nehéz megszabadulni, gyorsan szaporodik és még mindig sok van belőle az országban, pedig bírság jár annak, aki nem irtja. Itt lehet bejelentést tenni, ha valaki elhanyagolt, parlagfüves területet talál.
A parlagfű egyéves, magról kelő, nagyon melegigényes gyomnövény. A kifejlett példányok akár 2 méteresre is megnőhetnek és dúsan elágazó, terebélyes gyomnövény válhat belőle, ha nem irtjuk ki időben. A gondot mégsem csak a magas, bokros növény jelenti, hanem az allergiát okozó virága, ami nagy mennyiségű pollent tartalmaz. Éppen ezért már a bimbó megjelenése előtt kötelező megszabadulni tőle. A parlagfű virágzása hazánkban többnyire július 10. után kezdődik.
Az igaz, hogy ha a parlagfű szárát a talajfelszín magasságában elvágjuk, akkor elpusztul. A talajhoz közeli néhány cm-es szárrészen viszont 2-3 elágazása is van, ezért a kaszálás után általában újrahajt. Az eredményes védekezéshez így alapvető fontosságú, hogy már magát a csíranövényeket felismerjük és tövestől távolítsuk el a földből, vagy gyomirtóval kiirtsuk. Azt is fontos tudni, hogy a parlagfüvet eredményesen irtó gyomirtó szerek többsége a parlagfű 6 leveles állapotáig hatásos.
Megszűnt a türelmi idő a parlagfű elleni védekezésben, vagyis a tulajdonosoknak folyamatosan, egész évben gondoskodniuk kell arról, hogy ingatlanukon megakadályozzák a parlagfű virágbimbójának kialakulását, majd ezt az állapotot fenntartsák - írja a Nébih. Azokon a területeken, ahol ennek nem tesznek eleget, a hatóság növényvédelmi bírságot szabhat ki. A bírság mértéke 15 ezertől 5 millió forintig terjed.
A lakosság által észlelt parlagfüves területek helyzete könnyedén bejelenthető a Nébih által működtetett Parlagfű Bejelentő Rendszer (PBR) segítségével. A bejelentésről a PBR, belterület esetében a területileg illetékes jegyzőnek, külterületnél pedig a területileg illetékes földhivatalnak küld azonnali jelzést. Ezáltal az eljáró hatóság késedelem nélkül lefolytathatja a helyszíni ellenőrzést, indokolt esetben pedig megindítják az eljárást azon földhasználóval szemben, akinek a területén legalább virágbimbós parlagfüvet találtak. A mobiltelefonra fejlesztett „Nébih Parlagfű Bejelentő” elnevezésű alkalmazás letölthető a Google Play Áruházból, valamint az App Store-ból. Az alkalmazás megismerését és a parlagfűvel kapcsolatos közérdekű bejelentések rögzítését segíti az alábbi tájékoztató videó: