tóth gabi
Az egyik nagybanknál újra lehet lakáskasszát nyitni. A lakástakarék az egyik legnépszerűbb megtakarítási forma volt korábban, de mi a helyzet most? Megéri belépni? Most kiderül!
A lakástakarék, mint megtakarítási forma addig volt népszerű, amíg a befizetések után 30%-os, maximum évi 72.000 Ft-os állami támogatás járt mellé. Ezeknél havi 20.000 Ft-os befizetéssel lehetett a maximális állami támogatáshoz hozzájutni. 2018. október 16. után megszűnt az állami támogatás, de maga a lakáskassza, mint lakáscélú előtakarékossági lehetőség megmaradt. Eddig egyetlen cég nyújtott ilyen lehetőséget, de most egy nagybank újra belépett a lakástakarék-piacra. Ezt kínálják az új ügyfeleknek!
Annak idején még négy szolgáltató volt a piacon, amikből mára csak kettő maradt. Az Aegon Lakástakarékpénztár 2018. október 1-jén függesztette fel az értékesítési tevékenységét, az Erste Lakástakarék 2020. október 31-től, az OTP Lakástakarékpénztár pedig 2019 novemberétől, amit 2023 márciusában indított újra. Rajtuk kívül csak a Fundamenta kínál ilyen lehetőséget, ők viszont a kezdetektől fogva.
A Fundamenta némileg átalakította a termékeit. Sokkal nagyobb összegű, akár havi 100.000 forint megtakarítás is elhelyezhető a lakásszámlákon, és több futamidő közül választhatunk. A kamatbónuszt maga a pénztár adja a megtakarítás mellé, de a mértéke a korábbi állami támogatásnál jóval szerényebb. Egyedül a leghosszabb, több mint 16 éves futamidejű, a gyermekünk számára fizetett lakásszámlához jár a 30 százalék kamatbónusz. Vagyis a befizetett összegtől függően átlagosan csak 0,32 és 2,73 százalék között gyarapodhat náluk a pénzük, kivéve a fenti konstrukciót. A lakáshitelt mondjuk 6 százalék körüli THM mellett kínálja a Fundamenta, ami a jelenlegi 10 százalék körüli THM-ek között nem rossz - írja a Világgazdaság.
Március elején az OTP Lakástakarékpénztár felélesztette poraiból a 30 százalékos prémiumot a lakáskasszánál, ami egykor a magyarok kedvenc lakáscélú megtakarítása volt. Az új termékek neve a Prémium 4x10 és Prémium 8x30. Az előbbi egy 4 éves megtakarítás, ami mellé a futamidő végén egyszeri kamatprémium formájában a befizetéseink 10%-át kaphatjuk meg. Az igazi nagy dobás viszont a nagyobb csomag, ahol 8 évig takarékoskodhatunk. Ha a pénzünket végig a pénztárban hagyjuk és később valóban lakáscélra használjuk, akkor 30 százalék kamatbónuszt kapunk. Az apróbetűket is figyelembe véve ez azt jelenti, hogy a maximális, 50.000 forintos havi befizetés és leghosszabb futamidő mellett 5,64%-ok kamatozhat így a pénzünk. A megtakarítás mellé 10 százalék feletti THM mellett kaphatunk lakáshitelt is kaphatunk, ami most sem a legkedvezőbb, 8 év múlva pedig talán egyáltalán nem lesz az.
A lakástakarék számtalan lakáscélra felhasználható, többek között lakásépítésre, – bővítésre, lakásvásárlásra, lakásfelújításra, – korszerűsítésre, lakáscélú kölcsön vagy pénzügyi lízing kiváltására, lakásbérleti vagy lakáshasználati jog vásárlására. Fontos tudni, hogy hitelfelvétel esetén a lakáscélú megtakarítás önerőnek számít.