Létrehozva: 2023.02.08.

Mi az a vörös kód és mit tegyünk, ha érvényben van?

A hideg időjárás miatt jelenleg három régióban van érvényben vörös kód. Kire vonatkozik ez és mit tehet egy átlagember, ha vörös kód van érvényben?

Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára 2023. február 7-én bejelentette, hogy a hideg időjárás miatt Magyarország három régiójában életbe léptetik a vörös kódot. Van ilyenkor bármi teendőnk?

© Katona Tibor
A hideg időjárás miatt vörös kód van érvényben három régióban. Fotó: Katona Tibor

Ezekben a régiókban van érvényben vörös kód

A vörös kód az észak-magyarországi és a dél-alföldi régióban 2023. február 7. 20:00 óra és február 11. 08:00 óra között, míg Közép-Magyarországon február 7. 20:00 órától február 9. 08:00 óráig tart- jelentette be az államtitkár.

Mi a vörös kód kihirdetésének célja?

A vörös kód egy szociális figyelmeztetés, aminek egyrészt az a célja, hogy a kritikus időjárási helyzetekben felhívja a szociális ellátórendszer figyelmét arra, hogy a segítő tevékenység egyik legfőbb feladata az élet védelme-olvasható az erről szóló protokollban. Nem csak hidegben (-10 Celsius vagy annál alacsonyabb hőmérséklet) vagy melegben (27 Celsius feletti napi középhőmérséklet) léphet életbe vörös kód, hanem például nagy mennyiségű csapadék vagy szélsőséges időjárás változás esetén is. Másrészt, a vörös kód kihirdetésének célja az is, hogy felhívja a társadalom figyelmét a rendkívüli helyzetre. A mostani időjárás ugyanis életveszélyes lehet, ha hosszabb ideig tartózkodik valaki az utcán.

Mi történik ilyenkor?

A vörös kód érvényessége alatt a bentlakást nyújtó szociális intézmények, az ellátó területüktől és típusoktól, valamint a férőhelyüktől függetlenül a diszpécserszolgálaton keresztül fogadniuk kell azokat az utcán élő személyeket, akiknek az elhelyezésük hajléktalanszállón nem megoldható.

Fotó: Ripost

Mit tehetünk mi?

Ha nedves ruhájú, földön fekvő, takaró, karton, vagy polifoam nélküli embert látunk az utcán, vagy a kihűlés, fagyás, kiszáradás jeleit véljük felfedezni valakin, esetleg egy utcán lévő hajléktalan ember segítséget kér, vagy a környezetünkbe élő hajléktalan ember szokásaitól eltérően viselkedik, értesítsük az illetékes diszpécserszolgálatot vagy hívjuk a 112-t. A diszpécserszolgálatnak adjuk meg a pontos címet, helyszínt, vagy ha tudjuk, várjuk meg őket a helyszínen.

Intézmény

Ellátási terület

Telefonszám

Menhely Alapítvány Diszpécser Szolgálat

Budapest

Budapest, Pest vármegye1/338-4186
Magyar Máltai Szeretetszolgálat EgyesületBudapest, Budai oldal1/338-4186
Magyar Vöröskereszt Zala Megyei SzervezeteGyőr-MosonSopron, Vas, Zala vármegye92/323-000
Utcai Szociális Segítők Egyesülete TatabányaFejér, KomáromEsztergom,Veszprém vármegye34/511-028
Támasz Alapítvány PécsBaranya, Somogy, Tolna vármegye72/233-169
Periféria Egyesület Nyíregyháza

Hajdú-Bihar, Jász-NagykunSzolnok,

SzabolcsSzatmár-Bereg vármegye

42/504-618
Magyar Máltai Szeretetszolgálat MiskolcBorsod-AbaújZemplén, Heves, Nógrád vármegye46/530-268
Magyar Máltai Szeretetszolgálat SzegedBács-Kiskun,Csongrád, Békés vármegye70/505-8080

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek