tóth gabi
Létezik egy adókedvezmény, amit a súlyos fogyatékossággal élők vehetnek igénybe. Az elnevezés ellenére ezt olyanok is igényelhetik például, akik cukorbetegek. Íme a lista, kiket érint és mennyi pénzt kaphatnak.
Az úgynevezett személyi adókedvezményt az veheti igénybe, aki a súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló kormányrendeletben említett betegségben szenved. Mik ezek a betegségek és hogyan lehet megigényelni ezt a kedvezményt? Íme a válaszok!
A súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségeket egy kormányrendelet tartalmazza, vagyis csak azok után a betegségek után igényelhető az adókedvezmény, amik ennek a rendeletnek a mellékletében szerepelnek. Íme néhány példa: endometriózis, mellrák, méhnyakrák, időskori nagyothallás, csökkentlátás, csontelhalás, fiatalkori ízületi gyulladás, skizofrénia, Crohn-betegség, laktózérzékenység miatt fellépő betegségek, gluténérzékenység miatt fellépő betegségek és I. illetve II. típusú cukorbetegség.
A kedvezmény a minimálbér összegétől függ, ugyanis annak az egyharmada, száz forintra kerekítve. Fontos kiemelni azonban, hogy ez nem segély, hanem egy engedmény, vagyis az államnak utalnak kevesebb adót a fizetésünkből, nem pedig az állam ad pénzt az arra jogosultaknak.
Már az igényléskor rendelkezni kell a súlyos fogyatékosság minősítéséről szóló orvosi igazolással. Ilyet a háziorvos vagy valamelyik szakorvos adhat, valamelyik szakambulancia vagy kórházi osztály szakorvosa, illetve az általuk készített dokumentumok alapján. Az orvosi igazolást nem kell csatolni az adóbevalláshoz, de elévülési időn belül meg kell őrizni.
Év elején a munkáltatónak adott adóelőleg-nyilatkozattal, vagy az éves adóbevallásában utólag. A munkáltatónak átadható nyilatkozat ide kattintva tölthető le.
Fontos tudni, hogy ezeknél a betegségeknél akár visszamenőleg is igényelhetjük a pénzt, méghozzá az 5 éves általános elévülési időn belül bármikor. Tehát, ha a betegséget az elmúlt években diagnosztizálták, akkor a korábbi évekre is jár a pénzt, amit egy összegbe ki is utal a NAV, ha minden papírunk megfelelő.