tóth gabi
Egy átlagos családban fel sem merül ilyen kérdés, de az elmérgesedett nagyszülő-szülő viszonyt egy válás vagy haláleset tovább bonyolíthatja.
Berki Mazsi és a tavaly elhunyt Berki Krisztián édesanyja, úgy tűnik, nem tud igazán megbékélni egymással. A Bors információi szerint most Berki Krisztián és Mazsi kislánya, az egyéves Emma miatt megint összecsap egymással az édesanya és anyósa, vagyis a kislány nagymamája. De milyen szabályok vonatkoznak az ilyen esetekre?
A gyámhatóság, amely ebben a kérdéskörben az eljáró hatóság, mindig azt tartja szem előtt, hogy mi jó a gyermeknek. Éppen ezért fordulhat elő, hogy korlátoznak bizonyos jogokat, például megtiltják egyes szülőknek, hogy látogathassák a gyermeküket. De mi a helyzet a nagyszülők jogaival? Ők mikor és mennyit láthatják az unokáikat?
A nagyszülő kapcsolattartási - amit tévesen láthatási jognak hívnak az emberek - jogát egy kormányrendelet szabályozza. Ez kimondja, hogy a gyermekkel való kapcsolattartásra a szülő mellett a nagyszülő, a nagykorú testvér, továbbá – ha a szülő és a nagyszülő nem él, illetőleg a kapcsolattartásban akadályozva van, vagy kapcsolattartási jogát önhibájából nem gyakorolja – a gyermek szülőjének testvére, valamint szülőjének házastársa, vagyis a mostohaszülő is jogosult. Vagyis a nagyszülőknek is van láthatósági, kapcsolattartási joga.
A törvény szerint az unokával a gyermek szokásos tartózkodási helyén való személyes találkozást, a gyermeknek a szokásos tartózkodási helyéről rendszeresen, meghatározott időtartamra, a visszaadás kötelezettségével történő elvitelét, meghatározott időtartamú külföldre vitelét, és a gyermekkel személyes találkozás nélkül történő rendszeres kapcsolattartást -ide értve a levelezést, a telefonkapcsolatot, illetve az informatikai eszköz útján való kapcsolatot-, az ajándékozást és a csomagküldést.
A kapcsolattartás szabályairól a szülők és a nagyszülők egyezséget köthetnek, de nagyon fontos azt tudni, hogy a szülők és a nagyszülők rossz viszonya miatt nem lehet korlátozni a kapcsolattartási jogot. Ezt korlátozni csak akkor lehet, ha a gyermek érdeke ezt úgy kívánja.
Ez attól függ, hogy miben állapodik meg a szülő és a nagyszülő egymással. Ha nem tudnak egyezségre jutni, vagy valamelyik fél a gyámhatósághoz, bírósághoz fordul, akkor általában havi egy-két alkalmat ítélnek meg - olvasható a jogado.hu-n.