kulcsár edina
Alapvetően ebből a három nagy csoportból választhatunk magunknak szobadíszt karácsonyra. Utánajártunk, melyik mennyire jó vagy épp rossz döntés.
A műfenyő vajon tényleg a legkörnyezetbarátabb megoldás, vajon tényleg környezetpusztítás kivágni az élő fenyőket, hogy pár hétre rá elégessük őket és vajon tényleg a labdás fenyő a legjobb választás karácsonyfának? Utánajártunk!
A műfenyők nagy előnye, hogy rengeteg időt és fáradságot megspórolunk velük, amit egyébként az aktuális fenyőfa felkutatásával, kiválasztásával, szállításával, faragásával, kidobásával töltenénk. Ráadásul ez a fa minden évben ugyanolyan szép és formás lesz! Hosszú távon biztos, hogy olcsóbb is, mivel egyszer kell megvenni, ami már pár év alatt megtérül, még akkor is, ha drágább, minőségi darabot választunk - olvasható a penzcentrum.hu-n. Emellett biztonságosabb választás is, főleg a kisgyermekes, kisállatos háztartásoknak.
Drágábbak, mint a valódi fenyő, sok energia kell az előállításukhoz, és ha nem használjuk őket évtizedekig, akkor bizony nagyon környezetszennyező választás egy műfenyő. Ezek a fenyőutánzatok ugyanis a leggyakrabban PVC-ből és fémből készülnek, amik köztudottan lassan bomlanak le. A gyártásuk során ólmot is használnak, ami idővel, por formájában a lakás levegőjébe is bekerülhet, a szállításuk során pedig háromszor annyi szén-dioxid kerülhet a levegőbe, mintha minden évben kivágott fenyőt vásárolnánk - olvasható a Vérteserdő weboldalán.
Sokan azt hiszik, hogy a karácsonyfának szánt fenyőket erdőkből vágják ki, károsítva ezzel az erdei ökoszisztémát. Az igazság azonban az, hogy a karácsonyfának szánt élőfenyőt valójában erre céllal létrehozott fatelepeken nevelik 5-10 éven keresztül. Legtöbbször olyan földterületeken, amik más növények termesztésére alkalmatlanok.
Amíg nevelkednek, végig hasznosak a környezet számára: folyamatosan nitrátokat vonnak el a talajból és segítenek lelassítani a klímaváltozást, hozzájárulnak a levegő tisztításához. 10 év alatt egy hektáron 105 tonna oxigént termelnek és egy év alatt képesek megkötni 10-16 kg szén-dioxidot a levegőből. A kivágott fa helyére több csemetét ültetnek, így a rendszer hosszú távon is fenntartható. És nem mellesleg az ültetéstől a kivágásig tartó idő alatt munkahelyeket teremtenek.
A vágott és a földlabdával együtt árult fenyő között a fő különbség, hogy a labdás növények illatosabbak, nem hullajtják annyira a levelüket és az ünnepek után ki lehet őket ültetni a kertbe, vagy el lehet őket ajándékozni. Díszíteni viszont máshogy kell őket: az első dísz felhelyezése előtt a leveleket be kell vizezni, díszítéskor pedig vigyázni kell, nehogy megsértsük a fa rügyeit, mert akkor felfelé nem, csak oldalirányba fog tovább nőni.
Az élő fenyőkről nem árt tudni, hogy alapvetően nem sok esélyük van a karácsony túlélésére. A természetes közegükhöz képest ugyanis a lakásban más a páratartalom és a hőmérséklet is, ami nagyon megviseli őket és gyakran elpusztulnak. Így gyakorlatilag mindegy, hogy vágott vagy élő fát veszünk-e.
Ha mindenképp vásárolni szeretnénk valamit, akkor hosszú távon a PVC-mentes és lehetőleg hazai vagy európai gyártótól származó műfenyővel járunk a legjobban, ehhez viszont minimum 6-10 évig használnunk kell az adott terméket. Ha nem tervezünk ilyen hosszú távra, akkor a hozzánk lehető legközelebb lévő magyar termelőtől vásároljunk vágott fenyőfát.