tóth gabi
Egymást váltják a különböző halmazállapotú csapadékok és az éjszakai fagyok. Ennek pedig foltokban kialakuló jég a hozadéka, amin könnyen el lehet csúszni.
A hó és a jég eltakarításának vagy épp el nem takarításának mindig van felelőse. Hol az önkormányzat, hol a közútkezelő, hogy az adott társasházban élő emberek, hol valaki más hibája az, ha elesünk. Ha valaki balesetet szenved a nem megfelelő útviszonyok miatt, kártérítésre lehet jogosult. Ehhez viszont a következőt kell tennie.
A jeges, csúszós úton akár gyalogosan, tömegközlekedési járműről leszállva a megállóban, vagy akár az úttesten valamilyen járművel is sajnos baleset részesei lehetünk. Az esetleges kártérítési igény érvényesítésének módját az határozza meg, hogy kocsival, vagy gyalogosan ért valakit baleset-írja a D.A.S. jogvédelmi biztosító.
Téli időszakban a járdák és a megállók jégmentesítése annak a kötelezettsége, akinek a kezelésébe vagy tulajdonába tartozik az adott szakasz. Abban az esetben, ha bizonyítható, hogy az illető jég és hómentesítési kötelezettségének nem tett eleget, akkor a törvény értelmében kártérítési kötelezettsége áll fenn. Már csak meg kell találni, kihez is tartozik a terület, ahol megsérültünk. Ehhez kérhetünk segítséget a rendőrségtől, de például a fővárosban a megállókért a közlekedési vállalt felel, a főbb utakért az önkormányzatok, a házak előtti járdákért az érintett társasházak. Nekik kell benyújtani a kárigényt, attól függően, hol történt az eset.
Ha autóval csúszunk meg valahol és kártérítést szeretnénk kapni, szintén az az első dolgunk, hogy kiderítsük, kinek kellett volna rendben tartani az adott útszakaszt. Ez után bizonyítani kell, hogy az útfenntartó nem tett eleget a síkosságmentesítésnek és nem ellenőrizte elég gyakran az útszakaszt és persze azt is, hogy az útviszonyoknak megfelelően vezettünk. Vagyis nem lesz egyszerű dolga annak, aki kártérítést szeretne kapni egy adott útszakasz fenntartójától.
Fontos tudni, hogy a balesetet, sérülést szenvedőnek kell bizonyítania, mikor és hol történt az eset, ahogy a felelős felkutatása is az ő feladata. Éppen ezért a baleset után érdemes minél több bizonyítékot rögzíteni a helyszínen. Célszerű tanúkat keresni, nyilatkozataikat rögzíteni, fényképezni, videózni. Ha komolyabban megsérülünk, értesíteni kell a mentőket, rendőröket. Az ilyenkor kapott orvosi dokumentumokat és a rendőrségi jegyzőkönyvet meg kell őrizni. Ha mindez megvan, akkor a kártérítés, sérelemdíj iránti igényt és az ezekhez kapcsolódó bizonyítékokat írásban kell benyújtani, első körben az érintett önkormányzathoz, vagy egy megállóban történt esésnél az érintett közlekedési vállalathoz.