"Időben szóltam, hogy elmebeteg" - Gulyás Gergely keményen beleszállt Magyar Péterbe

INSIDER
Létrehozva: 2022.11.07.

Nem csak a gumicseréből áll a télre való felkészülés

Sok időjárási körülményre kell előre felkészíteni az autókat. Íme a lista, amit mindenképp végezzünk el még a hideg beállta előtt.

Amint nem melegszik majd 7 fok fölé napközben a hőmérséklet, már nem lehet tovább húzni a téligumi cserét. Ilyenkor ugyanis biztosra vehető, hogy éjszaka fagyni fog. Szerencsére sok autós rég túlesett a gumicserén, van azonban még néhány alapvető teendő, amit nem árt elvégezni a fagyok beállta előtt.

Töltsük fel fagyállóval az autót

Vásárláskor olyat válasszunk, aminek mínusz 30-35 fokos a dermedéspontja. Fontos, hogy ne csak és kizárólag fagyállót öntsünk az autóba, hanem desztillált vízzel megfelelő arányban kevert folyadékot. A fagyálló élettartama, elöregedési ideje nagyjából 4-5 év, utána cserélni kell. Ha maradt korábbról fagyállónk és nem emlékszünk, hány fokig jó, refractométerrel megmérhetjük, ami egy pár száz forintért kapható eszköz, de a legtöbb benzinkúton is megmérik kérésünkre.

Fotó: Czímer Tamás

Egy másik fontos folyadékot is ideje beszerezni

Ablakmosó folyadékból érdemes olyat venni, ami használat közben nem fagy rá jégvirág formájában a szélvédőre, nem habzik a spriccelő nyílásoknál és kellő hatékonysággal oldja a jeget. A jegesedés ellen a szakszervizekben bevonathatjuk az ablakokat egy speciális filmréteggel is, amitől szinte magától lecsúszik a jég a kocsiról- hívja fel a figyelmet a HTA.

Ellenőrizzük az ablaktörlő lapátokat

Kiváltképp a gumírozott részét. Ha el van öregedve, csíkosan töröl, a tél beköszönte előtt cseréljük le. Új ablaktörlő vásárlásakor ügyeljünk a típus- és a rögzítő pontok azonosságára!

Fotó: Pixabay

A szélvédőt is nézzük át

A rendőrség felhívása szerint a különböző külső és belső szennyeződések egy idő után szürkés réteget képeznek az ablakokon, ami rontja a látásminőséget. A felverődő kavicsok okozta repedések pedig nemcsak a szabad kilátást akadályozzák, hanem egyéb veszélyforrást is jelenthetnek a gépkocsi utasai számára, ezért ilyenkor érdemes szakemberhez fordulni.

Előzzük meg a párásodást

Sokan küzdenek télen a belülről folyton bepárásodó ablakokkal, amit néhány egyszerű lépéssel meg lehet akadályozni: cseréljük le a szövet szőnyeget gumira, lehetőleg tálcásra, amiből a hólevet, esőt időnként ki tudjuk önteni. Cseréljük ki a pollenszűrt és ellenőrizzük le az ablaktömítések állapotát is.

Egyéb teendők

  • Ha el szeretnénk kerülni, hogy az ajtók gumikéderei a kasztnihoz fagyjanak, ápoljuk le őket még a hideg előtt.
  • Ellenőrizzük a zárak állapotát, mert ha lemerül az akkumulátor, nem fogjuk tudni kinyitni a kocsit. Nem árt egy kis WD40-nel vagy varrógépolajjal  bekenni a zár belsejét.
  • Legyen a kocsiban jégkaparó, de a jégoldó spray-t ne az autóban tároljuk.
  • Ha nehezen indul az autó, és az akkumulátor már 3-4 éves, érdemes elgondolkodni a cseréjén.
  • A száraz faleveleket mindig távolítsuk el az esővíz elvezető csatornából.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek