kulcsár edina
Rengeteg madárfaj próbálja itthon átvészelni a telet és sok északabbra fekvő országból is jönnek ide szárnyasok telelni. Jót teszünk vagy rosszat, ha etetjük őket?
Nem kell kert ahhoz, hogy segíthessünk átvészelni a madaraknak a hidegebb hónapokat. Elég egy erkély és némi tudatosság. A kérdés csak az, hogy szükségük van-e ránk a túléléshez?
Ezt mindenkinek saját magának kell eldöntenie a szabadideje és a pénztárcájának függvényében. Az viszont tény, hogy jót teszünk velük, ha etetjük őket, rosszat, ha nem a megfelelően és nem egész télen.
Az etetési időszak Magyarországon az első fagyok beköszöntétől (általában november elejétől) azok tartós megszűnéséig és a költési időszak kezdetéig, vagyis április közepéig tart a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) tájékoztatása szerint. Vagyis a napközbeni enyhe idő ellenére már most is el lehet kezdeni az etetést, csak nem szabad abbahagyni április közepéig. Máskülönben rosszabbat teszünk, mintha egyáltalán nem tettünk volna ki nekik semmit. A madarak ugyanis megszokják, hogy nálunk van mit enniük és ha nem rakunk ki többet, egy hidegebb éjszakán elpusztulhatnak.
Nem feltétlen kell madáretetőt venni, készíteni, ahogy a faggyúgolyó kifüggesztése sem kötelező. Gyakorlatilag bármilyen módszerrel etethetjük az állatokat, a lényeg, hogy kizárólag nekik való eleséget használjunk és ha elkezdjük, a tél végéig ne hagyjuk abba. A legegyszerűbb, ha a levelektől megtisztított talajra szórunk egy kis magot, de rakhatjuk az eleséget az ágak közé is, és egy olyan tálca is megteszi, amiből az esővíz ki tud folyni.
Fajtától függetlenül fekete napraforgót, cirokmagot, fenyőmagot, kölest, lenmagot, muhart, diót, sótlan és nem pörkölt mogyorót, kesudiót, papagáj eleséget, pinty eleséget, szezámmagot, kukorica és búzadarát. A gyümölcsök közül az almával biztosan nem lövünk mellé, de aki nem sajnálja, próbálkozhat szőlővel, kökénnyel és körtével is. Az állati zsiradékot is kedvelik a madarak. Tehetünk ki nekik egy kocka teavajat, marhafaggyút, szalonnát, ipari tepertőt, lágy sajtokat, túrót, de akár főtt- tésztát, rizst, zöldségeket, tojást vagy nedves macska és kutyaeledelt is.
Kelt tésztafélével, kenyérrel, kiflivel, ropival, nyers tésztával, rizzsel, gépsonkával, száraz kutya vagy macska eledellel, paprikás szalonnával, sózott magvakkal, csontkukaccal, kolbásszal, chipssel vagy pattogatott kukoricával.
Az etetés mellett a rendszeres víz utánpótlásról is gondoskodnunk kell. A vizet időnként cserélni kell, az etető környékét pedig rendszeresen takarítani. Ha sok madár keresi fel az etetőnket, de nem figyelünk a higiéniára, elterjedhet az állatok között a madárhimlő is.