tóth gabi
Kéretlen, e-mailben vagy SMS-ben érkező elektronikus hirdetésen szinte mindenki bosszankodott már. Ezek segíthetnek távol tartani őket.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat és leghatékonyabb ötleteket, amiket bevethetünk a kéretlen hirdetések elleni védekezésben.
Ma már senkinek nem újdonság a spam kifejezés. Akinek mégis, annak azt érdemes tudnia, hogy ez egy gyűjtőnév, ami olyan üzeneteket, tartalmakat, hirdetéseket foglal magában, amiket kérés nélkül kapunk, amik nem érdekelnek, esetben zavarnak bennünket.
Az interneten rengeteg olyan alkalmazás, szoftver vagy robot ténykedik, ami a weboldalakat átvizsgálva begyűjti az ott fellelhető nyilvános e-mail-címeket. Van olyan is, amelyik úgy gyűjti az adatokat, hogy egyszerűen rákérdez, miközben egy weboldalt böngészünk épp. Ezeket az adatokat aztán többnyire eladják, így egy-egy feladó akár több ezer címzetthez is eljuttathatja a kéretlen üzenetét, amik rendszerint valamilyen hirdetést tartalmaznak, vásárlásra buzdítanak, de lehet bennük akár kártékony vírus is.
Az e-mail-címünk tudatos megosztásával, a gyanús üzenetek törlésével, a spam- és ártalmastartalom-szűrő programok igénybevételével csökkenthetjük a kéretlen üzenetek számát. Továbbá, a postafiókunk védelmében az NMHH az alábbi alapvető szabályok betartását javasolja:
Ha mégis meggyűlik a bajunk a kéretlenül érkező elektronikus küldeményekkel és segítséget kérnénk, fordulhatunk az NMHH- hoz is, akik az olyan hirdetés tartalmú üzenetek ellen tudnak fellépni, ahol a nem megfelelő reklámozás a probléma. Vagyis ha olyan reklámokat kapunk, aminek a küldéséhez nem járultunk előzetesen hozzá. Ilyen esetekben kérelem alapján vagy (bejelentés, illetve saját hatáskörben észlelés nyomán) hivatalból eljárást indíthatnak. A kérelmet, illetve az ezzel kapcsolatos bejelentést a „Kéretlen hirdetést bejelentő űrlap” segítségével lehet benyújtani, amit elektronikusan is kehet tölteni, méghozzá itt.
Vírusok által küldött vagy adathalász levelekkel, az elektronikus levelező rendszerek által generált automatikus e-mailekkel, téves információkkal (hoax), idegen nyelvű vagy nem magyarokat célzó küldeményekkel szemben az NMHH nem rendelkezik hatáskörrel.