Magyar Péter ámokfutása büdös szavazóktól, nők, nyugdíjasok folyamatos gyalázásáig

POLITIK
Létrehozva: 2022.10.08.

Unod a sok kéretlen hirdetést? Ezt teheted ellene!

Kéretlen, e-mailben vagy SMS-ben érkező elektronikus hirdetésen szinte mindenki bosszankodott már. Ezek segíthetnek távol tartani őket.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat és leghatékonyabb ötleteket, amiket bevethetünk a kéretlen hirdetések elleni védekezésben.

A spamekről

Ma már senkinek nem újdonság a spam kifejezés. Akinek mégis, annak azt érdemes tudnia, hogy ez egy gyűjtőnév, ami olyan üzeneteket, tartalmakat, hirdetéseket foglal magában, amiket kérés nélkül kapunk, amik nem érdekelnek, esetben zavarnak bennünket.

Spam,Email,Message,Distribution,,Malware,Spreading,Virus,-,Smartphone,With
Fotó: Shutterstock

Honnan tudják meg az e-mail címünket?

Az interneten rengeteg olyan alkalmazás, szoftver vagy robot ténykedik, ami a weboldalakat átvizsgálva begyűjti az ott fellelhető nyilvános e-mail-címeket. Van olyan is, amelyik úgy gyűjti az adatokat, hogy egyszerűen rákérdez, miközben egy weboldalt böngészünk épp. Ezeket az adatokat aztán többnyire eladják, így egy-egy feladó akár több ezer címzetthez is eljuttathatja a kéretlen üzenetét, amik rendszerint valamilyen hirdetést tartalmaznak, vásárlásra buzdítanak, de lehet bennük akár kártékony vírus is.

Mit tehetünk a kéretlen hirdetések ellen?

Az e-mail-címünk tudatos megosztásával, a gyanús üzenetek törlésével, a spam- és ártalmastartalom-szűrő programok igénybevételével csökkenthetjük a kéretlen üzenetek számát. Továbbá, a postafiókunk védelmében az NMHH az alábbi alapvető szabályok betartását javasolja:

  • ne regisztráljunk olyan weboldalon, aminek nem ellenőrzött a forrása (kis lakat a weboldal címe mellett);
  • hozzunk létre egy olyan e-mail-címet, ami nem utal semmilyen formában a személyünkre, és csak ezt használjuk a virtuális térben;
  • a nemkívánatos hírlevelek esetén keressük meg az általában kisebb betűvel feltüntetett leiratkozás gombot és nyomjuk meg;
  • ismeretlen feladótól érkező, gyanús levelekre ne kattintsunk rá.
Email,Notification,Concept,,Man,Working,With,A,Computer,Laptop,,One
Fotó: Shutterstock

A hatósághoz is fordulhatunk, akár e-mailben is

Ha mégis meggyűlik a bajunk a kéretlenül érkező elektronikus küldeményekkel és segítséget kérnénk, fordulhatunk az NMHH- hoz is, akik az olyan hirdetés tartalmú üzenetek ellen tudnak fellépni, ahol a nem megfelelő reklámozás a probléma. Vagyis ha olyan reklámokat kapunk, aminek a küldéséhez nem járultunk előzetesen hozzá. Ilyen esetekben kérelem alapján vagy (bejelentés, illetve saját hatáskörben észlelés nyomán) hivatalból eljárást indíthatnak. A kérelmet, illetve az ezzel kapcsolatos bejelentést a „Kéretlen hirdetést bejelentő űrlap” segítségével lehet benyújtani, amit elektronikusan is kehet tölteni, méghozzá itt.

Ebben viszont nem tud segíteni a hatóság

Vírusok által küldött vagy adathalász levelekkel, az elektronikus levelező rendszerek által generált automatikus e-mailekkel, téves információkkal (hoax), idegen nyelvű vagy nem magyarokat célzó küldeményekkel szemben az NMHH nem rendelkezik hatáskörrel.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek