Magyar Péter mindenkit kihasznál: a választóit, a barátait, de még a családját is

INSIDER
Létrehozva: 2022.10.13.

A netes csalók új módszere: most az eladókra vadásznak!

Már nemcsak a vásárlás, hanem az eladás is veszélyes lehet az interneten. A legújabb banki csalásban ugyanis az eladókat támadják.

Szerző MZ/X

Újabb csalási hullám veszi célba a bankok ügyfeleit, ezúttal olyan gyanútlan eladók a célpontok, akik feleslegessé vált tárgyaikat kínálják eladásra az interneten- figyelmezteti az ügyfeleit az OTP Bank és le is írják, hogyan próbálják meg a csalók átverni az eladókat. A módszer nem bankfüggő, tehát mindenkinek érdemes vele tisztában lenni.

Email,Notification,Concept,,Man,Working,With,A,Computer,Laptop,,One
Fotó: Shutterstock

A piactereken vadásznak a csalók

A csalásban az az újszerű, hogy eddig általában a vevőket támadták az online térben kamu hirdetésekkel vagy profilokkal. Most azokra csapnak le, akik az egyre népszerűbb online piactereken kínálják a fölösleges dolgaikat. Mivel ők jellemzően nem profi eladók, sokan közülük nem rendszeresen és folyamatosan használják ezeket a portálokat, könnyebb őket becsapni, főleg ha először próbálkoznak eladással egy ilyen oldalon.

A csalás menete

A csaló először vevőként jelentkezik, és a megvett dolgot valamelyik ismert csomagküldővel kéri kézbesíteni. Emiatt elküldi a csomagküldő oldal linkjét, ami természetesen hamis. Jellemzően valamilyen széles körben használt üzenetküldő alkalmazás (WhatsApp, Viber) használatával. A link egy a csomagküldő oldalára kísértetiesen hasonlító oldalra irányít, ahol előbb regisztrálni kell, majd az áldozatot átirányítják egy, internetbank belépő oldalára hasonlító oldalra, ami természetesen szintén hamis, de ha valaki gyanútlan, azt hiheti, hogy a hivatalos, biztonságos banki oldalon jár. A kamu oldalon a belépéshez szükséges összes érzékeny banki adatot bekérik az eladótól (bankszámlaszám, jelszó, internetbanki azonosító, SMS jóváhagyó kód). Az adatok birtokában pedig az elkövető be tud lépni az áldozat netbankjába, és a kódok birtokában akár a bankszámlán lévő teljes összeghez hozzáférhet.

Cybersecurity,Cybercrime,Internet,Scam,,Business,Finance,Crypto,Currency,Investment,Digital
Fotó: Shutterstock

Hogyan lehet elkerülni ezt az átverést?

  • Ne nyissuk meg a vásárló által küldött, csomagküldő szolgáltatás weboldalára átirányító linket!
  • Ne engedjünk a vásárló nyomásának, nem fog kár érni, ha ilyenkor elállunk az eladástól. Teljesen életszerűtlen ilyen helyzetben, hogy a vevő intézze a postázást, szállítást. Ezt mindig mi tegyük meg, ez a banki csalás elkerülésétől függetlenül is ajánlható.
  • Ha mégis megnyitjuk a linket, semmilyen banki azonosítót ne adjunk meg!
  • Mindig ellenőrizzük az egyes számlatranzakciókhoz kapcsolódó banki üzenetek tartalmát, azokat ne automatikusan hagyjuk jóvá!
  • A bank üzenetei minden esetben tartalmazzák magát a megerősítésre váró műveletet is. Ha olyan üzenetet kapunk, ami nem az általunk szándékolt műveletet tartalmazza, azt semmiképpen se hagyjuk jóvá!

Ha mégis csalás áldozatai lettünk, vagy erre gyanakszunk, akkor haladéktalanul jelezzük az esetet a bankunknak a telefonos ügyfélszolgálatán, bankfiókban vagy banki e-mailen. A gyorsaságnak nagy jelentősége lehet, különösen ha a csalóknak sikerül kicsikarni belőlünk a jelszavunkat, de közvetlenül azután mégis gyanút fogunk.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek