A szavazatok kétharmadával nyert a Fidesz Tolnában

POLITIK
Létrehozva: 2022.06.07.

Vigyünk készpénzt külföldre, vagy elég a kártya?

Külföldi út vagy nyaralás előtt örök téma, hogy mennyi pénzt váltsunk, vagy váltsunk-e egyáltalán. Íme a szakértők válasza!

Szerző MZ/X

Pár éve még nem volt mindegy, hogy északon vagy délen nyaralunk: Skandináviába nem nagyon volt szükség készpénzre, délen annál inkább. Ma már kiegyenlítettebb lett a helyzet. Mennyi készpénz és mire kell külföldön, ha kell egyáltalán?

Az örök dilemma: készpénz vagy kártya?

Kevés annyira stresszes dolog van a nyaralásban, mint vinni a kitömött bukszát a kistáskában. Mert bármikor kizsebelhetnek, bármikor elhagyhatjuk az egész pakkot, aztán ott állunk tehetetlenül. És állni egy semmire nem használható bankkártyával sem kellemes ott, ahol csak készpénzt fogadnak el. Azonnal bankautomatát kellene keríteni, ami nem is biztos, hogy annyira egyszerű mondjuk egy szicíliai faluban vagy görög szigeten. Szerencsére utóbbira lényegében már nincs példa Európában - ha mégis, akkor az csak valami műszaki vagy más hiba miatt lehet-legalábbis a Bank360 szakértői szerint.

Fotó: Shutterstock

Ezekben az országokban biztosan nem kell

Az északi országokban olyannyira nem szükséges készpénzt vinni, hogy még a nyilvános vécéket is csak kártyás fizetéssel lehet használni. Ez különösen jó hír, hiszen Izlandon, Norvégiában és Svédországban nem is eurót használnak, vagyis csak tele lenne a zsebünk a később jó eséllyel semmire sem használható megmaradt érmékkel és bankjegyekkel. Ma már Görögországra sem jellemző, hogy készpénzben kérik a szállás díját.

Van, mikor jól jön a fizikai pénz

A nagy autóbérlő cégeknél minden esetben lehet kártyával fizetni, a kisebbeknél - főleg kis szigeteken fordulhat ilyen elő - azonban lehet, hogy egyszerűbb az egynapos bérlést kifizetni készpénzben. Ez nagyságrendileg húsz-negyven euró. Hasonló a helyzet akkor, ha a szállásról a háziak tíz-húsz euróért kivisznek a kikötőbe vagy a reptérre. Ezt nyilvánvalóan nem lehet kártyával elintézni. Hasonló a helyzet a pár eurós buszjegy, az egyeurós olasz kávé vagy a fagyis kocsi esetében is. Ezek tipikusan kis tételek, elég, ha felmarkoljuk a tavalyról megmaradt aprót, és készen is vagyunk. Üzletben, szálláson vagy bármilyen nagyobb szolgáltatónál azonban már semmi szükség készpénzre.

Fotó: Keller Matyas - kemafoto.hu

Erre érdemes figyelni kártyás fizetéskor külföldön

Ha kártyával fizetünk az elszámolást euróban kérjük, ne pedig forintban. Ezt elvileg felajánlja a fizetés előtt a terminál. A forintos árfolyam ugyanis egy rejtett “biztosítást” tartalmaz, amit nem igazán éri meg igénybe venni. A külföldi készpénzfelvételtől pedig jobb tartózkodni -kivéve ha van Revolut kártyánk- mivel az ATM-ek extra díjat számolnak fel a felvett összegtől függetlenül. Ez sima pénzkidobás.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek