kulcsár edina
Már az ókorban is védekeztek az UV sugárzás ellen, az azóta eltelt pedig időben megszaporodtak a naptejeket övező mítoszok és tévhitek.
Megérkezett az igazi nyár, így aki a napra megy, annak érdemes bekennie magát valamilyen naptejjel. Vásárlás előtt viszont nem árt rendbe tenni néhány tévhitet ezekkel a készítményekkel kapcsolatban.
Tény: nem elég. Fontos a megfelelő ruházat, a kalap, a napszemüveg és a dél és három óra közötti árnyékban tartózkodás is.
Tény: a legtöbb naptej megvédi a bőrt a leégéstől, vagyis védelmet nyújt az UVB sugarak ellen. Az UVA sugárzás ellen viszont nem mindegyik véd. Az Amerikai Környezetvédelmi Szervezet (EWG) ezért azt javasolja, hogy úgynevezett széles spektrumú készítményt vegyünk, ami mindkét ultraibolya sugárzástól megvéd.
Tény: az érzékeny bőrűeknek nem árt zárt térben is naptejet használni! Főleg, ha sok ablakkal rendelkező lakásban vagy napfénnyel megvilágított fedett fürdőben tartózkodnak. A legtöbb ablak ugyan blokkolja az UVB sugarakat, az UVA sugarak azonban még mindig áthatolnak az üvegen.
Tény: a magasabb napvédő faktor értékeknek (SPF=Sun Protection Factor szám) nincs klinikailag bizonyított előnyük, sőt, hamis biztonságérzetet adva még veszélyesek is. Éppen ezért az EWG azt javasolja, hogy ne vegyünk 50 faktornál magasabb értékkel rendelkező fényvédő terméket. Egyrészt, mert aki ilyet ken magára, hajlamos hosszabb ideig a napon lenni, mondván, úgy sem éghet le, közben pedig túlzottan kiteszi magát az UVA és UVB sugaraknak. Másrészt, mert az ilyen krémek napégés elleni védelme a vizsgálatok szerint alig magasabb egy 30 faktorosénál, így értelme sem sok van.
Tény: épp ellenkezőleg. Az A-vitamin felgyorsíthatja a bőrdaganatok kialakulását, ha napfénynek van kitéve, ezért kerülendő minden olyan naptej, amiben van ilyen vitamin, vagy más néven retinil-palmitát, retinil-acetát, retinil-linoleát vagy retinol.
Tény: igaz, hogy az erős csontokhoz és az egészséges immunrendszerhez D-vitamin kell, amit testünk a napfényből és az UVB-sugárzásból nyer. Az is igaz, hogy a naptej pont ettől a sugárzástól védi a bőr felszínét. Az eddigi legátfogóbb vizsgálat szerint viszont olyan kis mértékben csökken a D-vitamin termelés naptej használatakor, aminek nincs számottevő hatása a testre, ezért a legjobb, ha mindenki bekeni magát.