tóth gabi
Drágább lesz a horvátországi nyaralás idén, de szerencsére lehet csökkenteni a költségeket, méghozzá a következőképp.
Az áremelkedés miatt a korábbi évekhez képest nagyobb utazási büdzsével érdemes készülni az útra. Egyrészt az élelmiszerárak nemcsak Magyarországon, hanem világszerte, így Horvátországban is emelkednek. Márciusban például közel 11%-kos áremelkedést mért a zágrábi statisztikai hivatal. Emellett az árfolyamok miatt is nagyobb kiadással lehet számolni: 2019 nyarán 43-45 forintba került egy horvát kuna, idén május elején ugyanakkor már 50 forintnál is többet kérnek egy horvát valutáért-olvasható a money.hu-n.
Mivel a magas élelmiszerárak és a forint-kuna árfolyamra sincs befolyásunk, az átváltásnál, fizetésnél tudunk spórolni. Ahol lehet ott például fizessünk kártyával, azt viszont ne felejtsük el, hogy míg Magyarországon jogszabályok tiltják, Horvátországban a kereskedők elutasíthatják a kis összegű kártyás fizetést, vagy extra díjat (surcharge) számolhatnak fel rá.
Amennyiben a kártyaelfogadó terminál felkínálja a lehetőséget, hogy forintban is fizethetünk, érdemes a kunában fizetést választani. A forintban történő fizetésnél használt Dinamikus valutaváltás (Dynamic Currency Conversion - DCC) szolgáltatásnál ugyanis a terminált működtető bank árfolyamát kapjuk, ami rosszabb, mint a saját bankunk árfolyama, mivel a kinti bank már eleve olyan árfolyammal számol, ami neki kellő fedezet nyújt a magyar forint visszaváltására.
Előfordulhat, hogy kint mégis készpénzre van szükségünk, a pénzfelvét viszont drága. Szerencsére ennek ára egy kis körültekintéssel számottevően csökkenthető. Több bank is ajánl például kedvezményes készpénzfelvételt külföldön. Van ilyen lehetőség a CIB, az Erste, az OTP és az Unicredit hazai ügyfelei számára. Érdemes ezekről előre, még az ATM felkeresése előtt tájékozódni. A jelenleg elérhető ajánlatok közül egyébként a legolcsóbb megoldást a CIB kínálja.