Létrehozva: 2022.04.03.

Kátyúkár: így juthatsz a pénzedhez

Felhívást tett közzé a Magyar Biztosítók Szövetsége a kártyúkárrendezés folyamatával kapcsolatban. Ezt tanácsolják az autósoknak.

Szerző MZ/X

Idén a csapadékszegény időjárásnak köszönhetően a kátyúszezon az átlagosnál enyhébbnek ígérkezik. Aki viszont mégis balesetet szenved az úthibák miatt, annak nagyon körültekintően kell dokumentálnia a történteket, ha érvényesíteni akarja igényét.

Sok a kátyúkár bejelentés

Egy átlagos évben az országos közúthálózat vonatkozásában közel ezren tesznek kárbejelentést, míg csak a fővárosi közút kezelőjéhez évente 400-500 bejelentés érkezik. Ezekhez társulnak a többi önkormányzati kezelésű úthálózaton a burkolathibák okozta károk, vagyis évente átlagban több ezer kátyúkárról beszélhetünk-olvasható a MABISZ weboldalán.

Nekünk kell bizonyítani

A közút fenntartója kizárólag olyan esetben fizet kártérítést, ha a közútkezelő felelőssége egyértelmű és ezt bizonyítani is tudja a károsult. 2021-ben a Budapest Közút Zrt. például a kárigények alig több, mint felére ítélt meg kártérítést.

Mindent fényképezzünk le!

Sokat segít a bizonyításban egy hatósági jegyzőkönyv -vagyis, ha rendőrt hívunk-, vagy valaki tanúja volt az esetnek. Ezektől függetlenül az esetet mindig alaposan dokumentáljuk: készüljön több irányból is fénykép

  • a kátyúról,
  • az autóról,
  • a helyszínről
  • és jól láthatóan a keletkezett sérülésről.

Ez kell a bejelentéshez

A bejelentésnél közölni kell az esemény idejét, pontos helyét, valamint, hogy milyen körülmények között történt a baleset. Csatolni kell a helyszínen készült hatósági jegyzőkönyvet, valamint a fényképfelvételeket, tanúnyilatkozatokat, továbbá a kár összegét igazoló javítási számlát, ha már van ilyenünk.

Ezekre is szükség lesz

Kérjünk számlát a javítási munkálatokról, és őrizzük is meg a procedúra befejezéséig, továbbá érdemes lehet az esetlegesen kicserélt alkatrészeket is megtartani. Személyi sérülés esetén az orvosi dokumentációt is be kell mutatni. A bejelentéshez ne felejtsük el csatolni a forgalmi engedélyről készített másolatot! Szükség esetén hiánypótlásra is felszólíthatják a bejelentőt, ezért érdemes e-mail címünket is megadni.

Évi pár ezerét sok idegeskedést megspórolhatunk

Évi pár ezer forintos kiegészítő kátyúbiztosítással lényegesen leegyszerűsödik az utánjárás és biztosabban pénzünkhöz jutunk. Ebben az esetben ugyanis nem az útkezelő, hanem a saját biztosítónk felé jelenthetjük be a kárt. A biztosító kifizeti a kártérítést, majd utólag rendezi azt az illetékes közútkezelővel. Ilyenkor is fontos a részletes dokumentáció, ennek hiányában ugyanis a biztosító sem tud fizetni. Mint ahogy akkor sem, ha a megengedettnél gyorsabban hajtott az autós, vagy figyelmeztető tábla jelezte az úthibát. Kátyúbiztosítást jelenleg önállóan, illetve kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb) vagy casco mellé kiegészítő biztosításként köthetnek az autósok, akár évi 2-3 ezer forintért. A kátyúkár biztosítást az hívta életre, hogy az ilyen károk átlagos összege 20 ezer forint körüli, a casco biztosítások önrésze pedig ettől jellemzően magasabb.
 

Kinek kell bejelenteni a kárigényt?

Útszakasz

Kezelő

Bejelentés módja

Autópálya, településeket összekötő utakMagyar Közút Zrt.

Elektronikusan: https://internet.kozut.hu/ugyfelszolgalat/karigeny-bejelentes/

Postai úton: Magyar Közút Nonprofi Zrt. Kárigénykezelő osztály, 1024 Budapest, Fényes Elek u.7-13.

E-mailen: [email protected]

Lakott területen belülIlletékes önkormányzatSzemélyesen, e-mailben.
Budapest fő- és tömegközlekedési útvonalaiBudapest Közút Zrt.

Személyesen: Budapest XI. kerület, Bánk bán u. 8-12.

E-mailben: [email protected] kátyúkár bejelentő lap csatolásával.

Forrás: MABISZ

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek