tóth gabi
A katasztrófavédelem pontról pontra összegyűjtötte, mi a teendő, ha valaki balesetezik. Azt is közzétették, mit kell mondani ilyen helyzetben a központi segélyhívón.
2021-ben összesen 14.194 személyi sérüléssel járó közúti baleset történt a rendőrség friss adatai szerint. Vagyis ha egyenlően osztjuk el, napi szinten legalább 38. Ebből is látszik, hogy fontos mindenkinek tisztában lennie a teendőkkel egy ilyen esetben.
Ilyenkor olyan, mintha megállna az idő, kell pár másodperc, míg utolérjük a történéseket. Miután magunkhoz tértünk ellenőrizzük, hogy megsérültünk-e, vagy a mellettünk ülők megsérültek-e. Ezután forgassuk, mozdítsuk, tapogassuk meg a végtagjainkat, ha tudjuk. Beszéljünk az utastársainkhoz, ha megtaláljuk a szavakat. Nézzünk körül, hogy veszélyezteti-e valami az életünket: kidőlt fa, oszlop, csöpögő ismeretlen anyag, lángok, járművek, vonat, bármi. Ezt követően, ha tudjuk hagyjuk el a járművet és hívjuk a 112-t, és számoljunk be az imént említett ellenőrzés sorozat fejleményeiről. Csak ezután értesítsük a hozzátartozókat!
Ha az orrunk előtt történik egy baleset, nézzük meg, hogy van-e sérült. Kérjünk segítséget a 112-es segélyhívón és beszéljünk a sérülthöz, ha szüksége van valamire, segítsünk neki, de ne mozdítsuk el, és ne csináljunk olyat, amihez nem értünk-tanácsolja a katasztrófavédelem. Amint megérkezik a segítség, tájékoztassuk őket a részletekről. Ilyen esetben vihetünk a sérülthöz vizet, takarót, lámpát, bármit, amire szükség lehet, de úgyis a szakemberek mondják majd meg, mit csinálhatunk.
Sokan még a saját nevüket is elfelejtik, ha hirtelen sokkhatás éri őket. Pedig ennyit legalább nem árt tudni, ha segítségre van szükségünk. Ezzel kell ugyanis kezdeni a segélyhívóval folytatott beszélgetést. Ezt követően pedig mondjuk el, milyen számon tudnak elérni bennünket, valamint, hogy hol történt a baleset vagy tűzeset. Ha nem tudjuk, keressünk a közelben jellegzetes épületet vagy tárgyat, amelyhez viszonyítva meg tudjuk határozni a helyzetünket. Mondjuk el a telefonban