Létrehozva: 2022.02.12.
Módosítva: 2022.02.12.

Nem igaz, hogy csak a rendőrség kérhet ki kamerafelvételeket!

Bárkivel előfordulhat, hogy meghúzzák az autóját egy parkolóban. Ha van kamera a közelben és látszik rajta a tettes, nyert ügyünk van. Vagy mégsem?

Szerző MZ/X

Sajnos sok az olyan autós, aki még egy cetlit sem hajlandó hagyni, ha véletlenül beletolat egy másik autóba. Ilyen esetben nagyon sokat tud segíteni, ha működik egy kamera a közelben. Hogyan kérhetjük ki a felvételt és mivel próbálnak majd lerázni minket?

Elég a rendszám

Ha megtörik a kocsinkat, elég ha a károkozó rendszámát megtudjuk valahogy. Ha ugyanis a károkozó rendszámát tudjuk, akkor a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) meg tudja mondani nekünk, hogy melyik biztosítótársaságnál rendelkezik biztosítással a károkozó jármű-hívja fel a figyelmet a D.A.S. Amennyiben pedig a károkozó járműnek nincs biztosítása, a MABISZ jó eséllyel megtéríti a kárunkat.

Hogy szerezzük meg, ha nincs szemtanú?

Reménykedjünk benne, hogy a parkolóban vagy a környékén működik kamerarendszer, és azon látható a károkozás. Ilyenkor már csak ki kell kérni a felvételt, ami nem lesz egyszerű.

Ezzel próbál lerázni a legtöbb üzemeltető

Aki volt már hasonló helyzetben, annak ismerős lehet az a mondat, hogy „sajnos a felvételeket csak hatósági megkeresésre adhatjuk ki". Kifogásként felhozzák még a

  • személyiségi jogi, és adatvédelmi okokból nem adhatjuk ki a felvételeket;
  • nem mi kezeljük a felvételeket, és csak bűncselekmény alapos gyanújával kérhetjük ki;
  • nem rögzítjük a felvételeket kifogásokat is.

Ezek közül az első kettő a leggyakoribb, és természetesen nem is igaz állítás, az utolsó két kifogás pedig egyszerűen csak egy nagy kamu.

Nem igaz, hogy csak hatósági megkeresésre adható ki a felvétel

A Nemzeti Adatvédelmi és Információsszabadság Hatóság (NAIH) már többször is foglalkozott ezzel a kérdéssel. Egyik hatósági eljárásukban megjegyzik, hogy régen valóban bírói, hatósági engedély kellett az ilyen felvételek kikéréséhez, de ez ma már nincs így. Ma már egy uniós rendeletet, a GDPR-t kell az ilyen helyzetekben alkalmazni, ami egyértelműen rendezi a kérdést.

Csak egy esetben tagadhatják meg a felvétel kiadását

A hozzáférési jog – ideértve a másolat kiadásához való jogot – gyakorlására vonatkozó kérelem kizárólag akkor tagadható meg, ha a kérelem megalapozatlan vagy túlzó. További korlátozásokat nem tartalmaz sem a GDPR, sem a magyar törvényi szabályozás.

Ezeket sem árt tudni

  • Nem kell igazolni a másolat kiadásához való jogos érdekünket.
  • Nem kell indokolni, hogy mi okból szeretnénk kikérni a felvétel másolatát.
  • A másolat kiadásához való jog feltétel nélkül gyakorolható a NAIH tájékoztatása szerint.
  • Nem igaz, hogy mások személyiségi jogának védelmében nem kiadható a felvétel, az ő védelmük a felvételt készítők felelőssége: pl. nekik kell kitakarni az arcukat, mielőtt átadják nekünk a felvételt.
Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek