kulcsár edina
Bárkivel előfordulhat, hogy meghúzzák az autóját egy parkolóban. Ha van kamera a közelben és látszik rajta a tettes, nyert ügyünk van. Vagy mégsem?
Sajnos sok az olyan autós, aki még egy cetlit sem hajlandó hagyni, ha véletlenül beletolat egy másik autóba. Ilyen esetben nagyon sokat tud segíteni, ha működik egy kamera a közelben. Hogyan kérhetjük ki a felvételt és mivel próbálnak majd lerázni minket?
Ha megtörik a kocsinkat, elég ha a károkozó rendszámát megtudjuk valahogy. Ha ugyanis a károkozó rendszámát tudjuk, akkor a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) meg tudja mondani nekünk, hogy melyik biztosítótársaságnál rendelkezik biztosítással a károkozó jármű-hívja fel a figyelmet a D.A.S. Amennyiben pedig a károkozó járműnek nincs biztosítása, a MABISZ jó eséllyel megtéríti a kárunkat.
Reménykedjünk benne, hogy a parkolóban vagy a környékén működik kamerarendszer, és azon látható a károkozás. Ilyenkor már csak ki kell kérni a felvételt, ami nem lesz egyszerű.
Aki volt már hasonló helyzetben, annak ismerős lehet az a mondat, hogy „sajnos a felvételeket csak hatósági megkeresésre adhatjuk ki". Kifogásként felhozzák még a
Ezek közül az első kettő a leggyakoribb, és természetesen nem is igaz állítás, az utolsó két kifogás pedig egyszerűen csak egy nagy kamu.
A Nemzeti Adatvédelmi és Információsszabadság Hatóság (NAIH) már többször is foglalkozott ezzel a kérdéssel. Egyik hatósági eljárásukban megjegyzik, hogy régen valóban bírói, hatósági engedély kellett az ilyen felvételek kikéréséhez, de ez ma már nincs így. Ma már egy uniós rendeletet, a GDPR-t kell az ilyen helyzetekben alkalmazni, ami egyértelműen rendezi a kérdést.
A hozzáférési jog – ideértve a másolat kiadásához való jogot – gyakorlására vonatkozó kérelem kizárólag akkor tagadható meg, ha a kérelem megalapozatlan vagy túlzó. További korlátozásokat nem tartalmaz sem a GDPR, sem a magyar törvényi szabályozás.