Létrehozva: 2021.10.07.

Mikor melyik világítást használjuk, ha autózunk?

Korábban sötétedik, több a csapadék és sűrűbben van köd is. Ilyen útviszonyok között fontos, hogy a megfelelő lámpát használjuk.

A legtöbben, ha romlanak a látási viszonyok, felkapcsolják a nappali menetfényt, de ez nem mindig elég. Az sem jó gyakorlat, hogy ködlámpával vakítjuk el az előttünk vagy mögöttünk autózókat, ahogy a felkapcsolva hagyott reflektor is nagyon zavar másokat. Mi a helyes, autósbarát gyakorlat, mikor melyik lámpát szabad használni?

Ősszel több a ködös reggel

Meddig elég a menetfény?

2011 óta szériafelszerelés az EU-ban forgalomba hozott autókban a nappali menetfény. Ennek többféle változata létezik, van automatikusan, a gyújtás ráadásával felkapcsolódó, van külön kapcsolható és léteznek többfunkciós változatai is. A fénye erősebb a helyzetjelző-parkoló fénynél, de gyengébb a tompított világításnál-áll a rendőrség Országos Balesetmegelőzési Bizottságának helyes fényszóró használatról szóló tájékoztatójában. Ez a fajta világítás csak megfelelő látási viszonyok között használható.

Mikortól kell a tompított fényszóró?

A KRESZ szerint a járművet éjszaka és korlátozott látási viszonyok között ki kell világítani. A kivilágítás kötelező módja a tompított fényszórók és a helyzetjelzők használata. Tehát szürkülettől, illetve rossz látási viszonyok között, erősen csapadékos időben, esőben, hóban, illetve ködben az autókon a tompított világítást kell felkapcsolni nappal is.

Mikor lehet a reflektort használni?

Mikor lehet a reflektort használni?

A távolsági fényszórót vagy más néven reflektort lakott területen belül csak fényjelzés adására (fénykürt), lakott területen kívül pedig csak indokolt esetben, másokat nem zavarva lehet használni, és akkor ha nincs köd.

A ködlámpa helyes használata

Az, hogy mikor lehet ködlámpát használni, a forgalmi szituációtól is függ. Amikor országúton vagy autópályán hosszabb a sor, akkor le kell kapcsolni a ködzárófényt, majd ha ismét egyedül maradunk az úton, vagy sorzáróként haladunk, újra felkapcsolhatjuk. Ez az első ködlámpákra is igaz: utolérve a sort, az első ködlámpát is le kell kapcsolni, ha ezzel nem rontjuk a saját látási távolságunkat.

Mikor használható a ködlámpa?

A ködlámpák közül az elsőt a gyártók általában alacsonyra szerelik be, hogy bevilágítsanak a köd alá, így tud a fényük messzebbre jutni ködös időben, mint a tompított világításé. Azt viszont nem árt tudni, hogy ez nem váltja ki a tompított világítást, így csak kényszerhelyzetben -például ha kiég a tompított izzója- kapcsolható csak fel a ködlámpa és csak addig, amíg feltétlen indokolt.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek