kulcsár edina
Fontos észrevételeket osztott meg egy környezetvédelmi szervezet, érdemes megfogadni a tanácsaikat.
Egy jó fényvédő krém segít csökkenteni a leégés és a hosszú távú bőrkárosodás kockázatát. Már ha megfelelő összetevőket tartalmaz a termék. Az Amerikai Környezetvédelmi Szervezet (EWG) 1800 készítményt vizsgált meg és az elemzésük szerint csak minden negyedik terméket találta megfelelőnek. Éppen ezért körültekintően kell vásárolni, és nem árt megfogadni az alábbi jó tanácsokat sem.
Egy jó fényvédő krém – hasonlóan a naptejekhez – arra való, hogy megvédje az emberi bőrt a káros UV sugaraktól és a leégéstől. Ilyen termékeket első sorban nők használnak az arcukra. Létezik belőle stift, krém, spray és különböző por állagú is.
Sokan úgy gondolják, ha minél nagyobb faktorszámút használnak, az annál jobban védi a bőrüket. Ez sajnos az EWG szerint nem igaz. Egy, a Kanári-szigeteken nyaraló londoniakról készített tanulmány megállapította, hogy megfelelő használat esetén a 15-ös SPF (Sun Protection Factor) fényvédő is bőven elegendő védelmet nyújt a leégés ellen.
Aki sminket visel, használjon fényvédő krémet is, még akkor is, ha maga a smink már tartalmaz valamilyen fényvédő összetevőt. Aki ugyanis kizárólag a korrektorára, az arcpirosítójára és más napvédős sminktermékekre támaszkodik a megfelelő napvédelem elérése érdekében, annak sokkal többet kellene ezekből használnia, mint a dobozon feltüntetett ajánlott mennyiség.
Kutatók nemrégiben a Skin Research and Technology című folyóiratban arról számoltak be, hogy ha a fényvédő krémre kerül a sminkréteg, akkor jobb az UV-védelem, mint fordítva. Aki ezt a megoldást választja, hagyja, hogy a fényvédője teljesen megszáradjon, mielőtt sminkelne.
15 perccel a szabadba lépés előtt kell felvinni és utána legalább kétóránként kell használni az ilyen termékeket.
Az EWG évek óta vizsgálja a spray és krém alapú fényvédők használatát és arra jutott, hogy a por illetve spray állagú termékeket kockázatos belélegezni. Különösen az érzékeny, fiatal tüdőre jelentenek veszélyt. Arról nem is beszélve, hogy a spray és por termékekkel nehéz olyan vastag és egyenletes fényvédő réteget felvinni, amely megfelelő UV-védelmet biztosít. Az EWG ezért azt javasolja, hogy válasszunk inkább krémet vagy stiftet.
A napvédő krémeknek kell az utolsó védelmi vonalnak lenniük a napsugarak ellen. A nap káros hatásainak kivédéséhez nem árt még egy sapka, megfelelő ruházat és egy napszemüveg, és az is fontos, hogy amikor csak tudunk, maradjunk árnyékban.