kulcsár edina
A villámlás nem vicc, főleg a szabadban, sokan mégsem tudják, hogy mit kell ilyenkor tenni, és mi az, amit nem szabad. Jön a viharok időszaka, érdemes rá felkészülni!
Magyarországon évente átlagosan 20 és 40 közé tehető azoknak az embereknek a száma, akiket közvetlenül vagy közvetett módon villámcsapás ér. Az esetek túlnyomó részt a szabadban történnek, és az áldozatok nagy része vízparton és sík terepen szenvedi el az egyébként elővigyázatossággal legtöbbször megelőzhető szerencsétlenséget. Mit tegyünk és mit ne, ha rosszra fordul az idő?
Ha a villámlás és a mennydörgés között kevesebb mint 15 másodperc telik el, mi pedig épp a szabadban vagyunk, kevesebb, mint 5 km van köztünk és a villámok között – hívja fel a figyelmet a Turista Magazin. Ilyen esetben ha tehetjük, mindig keressünk biztonságos menedéket, és várjuk meg, míg a vihar elvonul. Egy kis érdekesség: a villámcsapások nagyjából 10 százaléka verőfényes, kék égbolt mellett következik be, akár 15 km-re a vihartól.
A nyílt vízen fokozottan ki vagyunk téve a villámcsapásoknak. A víz ráadásul vonzza és jól vezeti az áramot. Ezért ha jön a vihar, haladéktalanul jöjjünk ki a vízből, mert az áramütés veszélye akkor is fenn áll, ha nem közvetlen belénk, hanem tőlünk távolabb csap le a villám. Ha csónakból, vagy partról horgászunk, azonnal csukjuk össze és fektessük le a horgászbotokat, mert azok a nyílt vízen villámhárítóként működnek. Bármilyen vízi járművel is tartózkodunk a vízen (pl. vitorlás hajó vagy gumicsónak), még a vihar kitörése előtt igyekezzünk kikötni a parton. Többek között ezért is fontos az elővigyázatosság és a megelőzés.
Ha nem sikerül védett helyre menekülnünk, próbáljunk minél alacsonyabb pontot keresni, és kerülni a vízpartok közelségét, a vízátfolyásos, nedves felületeket. Semmiképpen se tartózkodjunk magas épületben vagy kiemelkedő tárgyak közelében. Ha nincs más választásunk, összezárt lábakkal, lábujjhegyen guggoljunk le a sarkunkat összeérintve, és nyakunkat behúzva fogjuk be a fülünket, ezzel is csökkentve a halláskárosodás veszélyét. Ne hasaljunk vagy üljünk le a földre, mert minél kisebb felületen érintkezünk a talajjal, annál biztonságosabb!
A sík terephez képest az erdőben nagyobb biztonságban vagyunk, de a magas fák itt is bevonzhatják a villámokat. Különösen veszélyes közvetlenül a fák törzsének támaszkodni, vagy közvetlenül mellé állni.