Létrehozva: 2017.10.06.

Valós veszély: könnyen kijátszható a két mobilalkalmazás

Ma már jobban bánnak a gyerekek az okostelefonnal és a tablettel, mint a késsel és a villával. A felmérések szerint egymillió magyar családban van 18 évnél fiatalabb gyerek, akit még védeni kell az internet veszélyeitõl. Az egyik megoldás, ha jelszóval tesszük elérhetetlenné a károsnak tartott oldalakat, tartalmakat. Ez azonban nem segít az olyan programok esetében, mint a Snapchat vagy a WhatsApp. De mit kell tudnia a szülõknek ezekrõl?

Snapchat

Mire jó?

Nem túlzás azt állítani, hogy a Snapchat meghatározó szerepet tölt be a gyerekek mindennapjaiban.  Képeket, videókat, szöveges üzeneteket tudnak megosztani egymással, követhetik a kedvenceiket, a barátaikat. Lényegét tekintve ugyanazt csinálják, mint minden más közösségi oldalon: betekintést nyújtanak az életükbe.

Kik használhatják?

A Snapchatet elviekben 18 éven aluliak csak szülői felügyelettel használhatják és csak 13 éves kor felett lehet regisztrálni. Ezt ugyanakkor nagyon egyszerű kijátszani, hiszen csak egy fals születési dátumot kell megadni.

Miért népszerű?

• Az alkalmazás nem raktározza a küldött üzeneteket, így a Facebookkal ellentétben nem hagy digitális nyomot. Épp ezért lett a logójuk a kis szellem.

A vonzerejét növeli, hogy mókás filtereket lehet rátenni a képekre, így akár kutyafülünk vagy virágos koszorúnk is lehet.

• Minden üzenet csak 10 másodpercig látható, kivéve a sztorikat, amelyeket időrendbe lehet rendezni és amelyek 24 óráig visszanézhetők.

Tényleg eltűnnek az üzenetek?

Nem teljesen. A program indulása óta a biztonsági szakértők beépítettek pár védőhálót, amelyek segítségével elő lehet hozni az üzeneteket. A cég megtartja a felhasználók utolsó 200 küldött/kapott üzenetét, hogy szükség esetén át tudják adni a hatóságoknak, akár egy híváslistát.

Ezen felül pedig képernyőfotón is meg lehet örökíteni az üzenetet. Az alkalmazás azonban ekkor értesítést küld az üzenet feladójának, hogy rögzítették a tartalmat.

Hogyan védhetjük meg a gyereket?

• A „My Friends”, tehát a „Barátaim” beállítása lehetőséget ad arra, hogy csak olyanoktól kapjanak üzenetet, akiket ismernek, akik a barátlistájukon szerepelnek.

• Ezen felül le kell ülni velük, és elmagyarázni, milyen veszélyekkel jár, ha meggondolatlanul küldenek képeket vagy üzeneteket. Azt is hangsúlyozni kell, hogy zaklatni, megfélemlíteni, megszégyeníteni senkit sem szabad.

• Létezik egy lebutított Snapchat-verzió is, amelynek Snapkidz a neve. Ez lehetővé teszi, hogy a gyerekek üzeneteket készítsenek és mentsenek, de ennél többet nem tud. A Snapkidz tulajdonképpen egy internetkapcsolat nélküli Snapchat, amellyel filtereket készíthetnek a képeikre, de küldeni vagy fogadni semmit nem tudnak.

 

WhatsApp

Mire jó?


Az egyik legnépszerűbb üzenetküldő alkalmazás, amelyet 1,25 milliárd ember használ. Úgy is képes volt meghódítani a világot, hogy semmilyen hangzatos funkciója nincs és teljesen egyszerű a felülete.

Eddig csak dokumentumok, fényképek és videók megosztását támogatta, ám a legújabb frissítéssel 100 megabájtig – iOS-en 128 megabájtig –  bármi mást is elküldhetünk. Az applikációval így az APK-fájltól kezdve az MP3-mon át bármilyen fájlt megoszthatunk másokkal.

Kik használhatják?

Ugyanúgy, ahogy a Snapchatet, ezt is csak 13 éven felüliek használhatják a szabályzat szerint. A telepítés során azonban egyszer se kérdez rá az életkorra, csak a telefonszámot kell hitelesíteni egy SMS-sel.

Miért népszerű?

A Whatsapp az SMS-szolgáltatást váltotta ki. Míg az üzenetek a legtöbb mobilszolgáltatónál eléggé drágák, addig az applikációhoz csak internet kell, így lényegét tekintve ingyenes.

Biztonságban vannak a gyerekek?

Egy éve titkosították az adatforgalmat, így csak a küldő és a fogadó láthatja, mi szerepel az üzenetben. Az adatok a telefonon megmaradnak, csak az alkalmazás szolgáltatója nem lesz birtokosa az üzenetküldőn megosztott információknak. Így bűncselekmény esetén sem tudják őket számon kérni.

A titkosítás ellenére a gyerekek még nincsenek biztonságban. A német iskolaigazgatók júniusban arra figyelmeztették a szülőket, hogy a WhatsApp alkalmazás segítségével terjedt a Kék Bálna elnevezésű öngyilkos kihívás, ezért kérték, mindenki fokozottan ügyeljen a gyermekére.

Vannak olyan kémprogramok, amelyeket telepíteni lehet a gyerek okostelefonjára vagy gépére. Ezek a programok tárolják az üzeneteket és az internetes aktivitást is.

Ez is érdekelhet

origo.hu

Lemondta a válogatottságot minden idők egyik legjobb focistája

origo.hu

Döbbenet a Lidlben, fegyveres rendőrök rohantak ki a helyszínre

mindmegette.hu

Bezárja az összes önkiszolgáló kasszáját, visszahozza a hagyományos pénztárakat ez a bolt

hirtv.hu

Donald Trump üzenete a CPAC Hungary-n + videó

ripost.hu

Hoppá! Összejött a Kőgazdag Fiatalok két botrányhős sztárja? Dubajban romantikáznak

vg.hu

Az orosz-ukrán háború 793. napja – az orosz győzelem kulcsa: Csasziv Jar

origo.hu

Ördög Nóra hatalmas bejelentést tett - kép

travelo.hu

Nem engedik fel a magyar hegymászót a világ egyik legmagasabb csúcsára

she.life.hu

A hajszolt életvitel nem lehet kifogás, vedd komolyan a vashiányt (hirdetés)

videa.hu

Alu paratha, a burgonyával töltött boldogságlepény -receptvideó ( hirdetés)

origo.hu

A világ legjobb csapata újra Budapesten (hirdetés)

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek

MANI

Változás: új, fontos infók a gyógyszerek kiváltásáról

MANI

Már 3D-ben is megnézhetjük az orvosi leleteinket

MANI

Hol most a legolcsóbb a lakásbiztosítás? Elindult a kampány, íme a részletek

MANI

Elindult a lakásbiztosítási kampány: itt van minden tudnivaló

MANI

Aki meg akarja őrizni pénze értékét, most ebbe fekteti

MANI

1 milliárd forintot lehetett nyerni ezzel az öt számmal

MANI

Itt a vége a jó világnak: fizetős lehet a Google

MANI

Lelepleztük a hazai zöldségeket: mutatjuk az árakat!