tóth gabi
Ma már jobban bánnak a gyerekek az okostelefonnal és a tablettel, mint a késsel és a villával. A felmérések szerint egymillió magyar családban van 18 évnél fiatalabb gyerek, akit még védeni kell az internet veszélyeitõl. Az egyik megoldás, ha jelszóval tesszük elérhetetlenné a károsnak tartott oldalakat, tartalmakat. Ez azonban nem segít az olyan programok esetében, mint a Snapchat vagy a WhatsApp. De mit kell tudnia a szülõknek ezekrõl?
Nem túlzás azt állítani, hogy a Snapchat meghatározó szerepet tölt be a gyerekek mindennapjaiban. Képeket, videókat, szöveges üzeneteket tudnak megosztani egymással, követhetik a kedvenceiket, a barátaikat. Lényegét tekintve ugyanazt csinálják, mint minden más közösségi oldalon: betekintést nyújtanak az életükbe.
A Snapchatet elviekben 18 éven aluliak csak szülői felügyelettel használhatják és csak 13 éves kor felett lehet regisztrálni. Ezt ugyanakkor nagyon egyszerű kijátszani, hiszen csak egy fals születési dátumot kell megadni.
• Az alkalmazás nem raktározza a küldött üzeneteket, így a Facebookkal ellentétben nem hagy digitális nyomot. Épp ezért lett a logójuk a kis szellem.
• A vonzerejét növeli, hogy mókás filtereket lehet rátenni a képekre, így akár kutyafülünk vagy virágos koszorúnk is lehet.
• Minden üzenet csak 10 másodpercig látható, kivéve a sztorikat, amelyeket időrendbe lehet rendezni és amelyek 24 óráig visszanézhetők.
Nem teljesen. A program indulása óta a biztonsági szakértők beépítettek pár védőhálót, amelyek segítségével elő lehet hozni az üzeneteket. A cég megtartja a felhasználók utolsó 200 küldött/kapott üzenetét, hogy szükség esetén át tudják adni a hatóságoknak, akár egy híváslistát.
Ezen felül pedig képernyőfotón is meg lehet örökíteni az üzenetet. Az alkalmazás azonban ekkor értesítést küld az üzenet feladójának, hogy rögzítették a tartalmat.
• A „My Friends”, tehát a „Barátaim” beállítása lehetőséget ad arra, hogy csak olyanoktól kapjanak üzenetet, akiket ismernek, akik a barátlistájukon szerepelnek.
• Ezen felül le kell ülni velük, és elmagyarázni, milyen veszélyekkel jár, ha meggondolatlanul küldenek képeket vagy üzeneteket. Azt is hangsúlyozni kell, hogy zaklatni, megfélemlíteni, megszégyeníteni senkit sem szabad.
• Létezik egy lebutított Snapchat-verzió is, amelynek Snapkidz a neve. Ez lehetővé teszi, hogy a gyerekek üzeneteket készítsenek és mentsenek, de ennél többet nem tud. A Snapkidz tulajdonképpen egy internetkapcsolat nélküli Snapchat, amellyel filtereket készíthetnek a képeikre, de küldeni vagy fogadni semmit nem tudnak.
Az egyik legnépszerűbb üzenetküldő alkalmazás, amelyet 1,25 milliárd ember használ. Úgy is képes volt meghódítani a világot, hogy semmilyen hangzatos funkciója nincs és teljesen egyszerű a felülete.
Eddig csak dokumentumok, fényképek és videók megosztását támogatta, ám a legújabb frissítéssel 100 megabájtig – iOS-en 128 megabájtig – bármi mást is elküldhetünk. Az applikációval így az APK-fájltól kezdve az MP3-mon át bármilyen fájlt megoszthatunk másokkal.
Ugyanúgy, ahogy a Snapchatet, ezt is csak 13 éven felüliek használhatják a szabályzat szerint. A telepítés során azonban egyszer se kérdez rá az életkorra, csak a telefonszámot kell hitelesíteni egy SMS-sel.
A Whatsapp az SMS-szolgáltatást váltotta ki. Míg az üzenetek a legtöbb mobilszolgáltatónál eléggé drágák, addig az applikációhoz csak internet kell, így lényegét tekintve ingyenes.
Egy éve titkosították az adatforgalmat, így csak a küldő és a fogadó láthatja, mi szerepel az üzenetben. Az adatok a telefonon megmaradnak, csak az alkalmazás szolgáltatója nem lesz birtokosa az üzenetküldőn megosztott információknak. Így bűncselekmény esetén sem tudják őket számon kérni.
A titkosítás ellenére a gyerekek még nincsenek biztonságban. A német iskolaigazgatók júniusban arra figyelmeztették a szülőket, hogy a WhatsApp alkalmazás segítségével terjedt a Kék Bálna elnevezésű öngyilkos kihívás, ezért kérték, mindenki fokozottan ügyeljen a gyermekére.
Vannak olyan kémprogramok, amelyeket telepíteni lehet a gyerek okostelefonjára vagy gépére. Ezek a programok tárolják az üzeneteket és az internetes aktivitást is.