tóth gabi
A gyermeki kíváncsiság szinte kielégíthetetlen. Semmi sem kerüli el a figyelmüket, és néha olyat tudnak kérdezni, amire még a felnõttek sem tudják a választ!
A „hogy születik a gyerek?” és a „miből készül a serpenyő?” megválaszolásának terhét ugyan nem vesszük le a szülők válláról, de a leggyakrabban feltett kérdések top 10-es listáját azért összegyűjtöttük!
Az erőt, ami a több tonnás gépeket a levegőben tartja úgy hívják, felhajtóerő. Minél nagyobb a sebesség, amivel a gép repül, annál nagyobb ez az erő. A tudományos érdeklődésű csemetéknek, vagy az örök nyughatatlanoknak még megemlíthető, hogy a szárny teteje fölött gyorsabban áthalad, míg a szárny alatt összegyűlik a sűrűbb levegő. Ez tolja fölfelé a monstrumokat.
Amikor a víz melegszik a tűzhelyen, a benne lévő molekulák elkezdenek mozogni. Ahogy fokozódik a mozgás, úgy növekszik a molekulák közti távolság. Egészen addig, amíg egyszer csak megszakad köztük a kapcsolat. Amikor ezek a molekulák elválnak egymástól, ekkor jön létre a vízgőz.
Az égbolt légkör nélkül fekete lenne, csak a Nap és a csillagok látszódnának. Tehát egyrészt a légkör miatt. Ezen kívül, amikor a Nap sugarai a légkörbe érkeznek, megtörnek és szétszóródnak a szivárvány hét színére. Mivel a kék szín máshogy szóródik szét, mint a többi szín, több dologba (például porszemcsébe) ütközik bele, mire a szemünkhöz ér, ezért végül uralja az egész eget.
Az emberi haj pigmenteket tartalmaz, amitől az fekete, barna, szőke, vörös, vagy ezek keveréke. A hajszálakon pedig apró légbuborékok vannak. A pigmentek és a légbuborékok száma határozza meg a végleges hajszínünket. Kék színű pigment pedig nincs a hajban, ezért nem kék alapból az emberek haja.
A hó valójában színtelen, mint a víz. Ha szétválasztanánk minden egyes hópelyhet, akkor a hó átlátszó lenne. Azért látjuk fehérnek, mert a pelyhek megtörik a fényt, és visszatükrözik a napfényt. A visszavert fény pedig fehér, ahogy a nap színe (mert az is a légkör miatt látszik sárgának).
Sokan azt hiszik azért, mert az űrben nincs gravitáció, pedig ez nem igaz! A föld tömegvonzása, vagy egy másik bolygóé ugyanúgy jelen van a légkörön túl is, ahol légüres tér van. Az állapotot, amiben az asztronauták vannak, súlytalanságnak hívják. Ez az állapot nem a gravitáció hiánya miatt lép fel, hanem azért, mert a felfüggesztést húzó erő, vagyis a súly nulla. És olyan érzés, mintha egy folyamatosan zuhanó liftben lennénk. Az űr egyébként egyáltalán nincs olyan messze, mint azt hisszük! Fred Hoyle szerint: „Az űr egyáltalán nincs messze. Egy óra autóval, ha felfelé is tudsz menni.”
A köd akkor alakul ki, ha a föld felszíne meleg, a levegő pedig hideg, vagy fordítva. Mindkét esetben vastag, lepel szerű vízgőz vagy apró jég részecskék jönnek létre.
Mivel a kerék peremének (szélének) minden pontja ugyanakkora távolságra van a tengelyétől, azért még mozgás közben is mozdulatlan marad a tengely. Ezért a járművek nem mozognak fel-le csak azért, mert előre haladnak. Ezért a kör alakú kerék a legalkalmasabb a zökkenőmentes haladáshoz!
A víz egy kémiai reakció során létrejövő vegyület. Maga a reakció, amitől létrejön, már felhasználja azt a hőt, amitől a víz természetes körülmények között el tudna égni.
A mechanikus órák előtt az emberek napórákat használtak. Az északi féltekén, a Nap mozgása miatt, balról jobbra mozgott az árnyék például a leszúrt bot körül. Ezt a mozgásirány örökölték a mai órák mutatói!