Fénykép és alapadatok
Már nem szigorú szabály, hogy az önéletrajzra egy igazolványképnek kell felkerülnie, de azért a Photoshop és az okostelefonok aranykorában is legyen a képed visszafogott, csak te szerepelj rajta és hasonlítson is rád a fotód. Ne a képen spórolj – ez teszi ugyanis az első benyomást a HR-esre.
Az alapadatoknál nagyon figyelj arra, hogy pontosan add meg a telefonszámod, e-mailcímed és a címed, és bármennyire is szereted a beceneved, a CV-n csak a teljes neved szerepeljen! Ha az e-mailcímedben nem a neved szerepel, hanem valami számodra vicces szókapcsolat, akkor érdemes csinálnod egy új, a nevedből álló e-mailcímet – enélkül ugyanis senki nem vesz komolyan jelentkezőként!
Iskolák és korábbi munkahelyek
Az iskoláidat és a korábbi munkahelyeidet is időrendben visszafele sorold fel – az iskolákat a középiskoláig visszamenően, ha valamilyen speciális osztályba jártál, azt is írd fel. A főiskola esetében pedig szerepeljen a szak és a fokozat is!
Korábbi munkahelyeid esetében hónapra pontosan jelezd, hogy mettől meddig dolgoztál az adott cégnél – a cég teljes nevét írd le. Tedd hozzá, mi volt a munkaköröd, és pár rövid, lényegre törő mondatban azt is vázold fel, hogy mi volt a feladatod – a részletekre, ha érdekli, az állásinterjún úgyis rákérdez a munkáltató.
Azt illetően megoszlik a vélemény, hogy a diákmunkáknak is helyet kell-e kapniuk az önéletrajzunkban. Ha a későbbi szakmád tekintetében releváns, akkor mindenképpen érdemes felírni ezt is a CV-nkre.
Nyelvtudás, egyéb ismeretek
Az önéletrajzírásnál sokan abba a hibába esnek, hogy beírják a megszerzett nyelvvizsgáikat, miközben az adott nyelvet már rég nem azon a szinten beszélik – a CV-ben mindig az szerepeljen, hogy éppen milyen szinten ismerjed az adott nyelvet, különben sok kínos meglepetésben lehet részed!
Ugyanez igaz a jogosítványra vagy éppen a számítógépes ismeretekre is – ha már rettegsz a vezetéstől, vagy éppen több éve nem használtál már egy-egy programot, akkor hagyd ki az önéletrajzodból! Vagy pedig nagyon gyorsan feküdj rá a képességeid leporolására, hogy mire számon kérik rajtad, már ne okozzon problémát!
Érdeklődési kör, személyiségjegyek
Itt tudod kicsit személyessé tenni az önéletrajzodat – de vigyázz, ne légy túl személyes! A munkáltató nem a CV-dből akar megismerni, arra ott az állásinterjú! Ide tömören írd le, amit szükségesnek találsz, és amivel felkeltheted a HR-es érdeklődését. Érdemes ezt a részt mindig kicsit az adott munkahely stílusára formázni, ha nem tűnik relevánsnak a cég profilja szempontjából, hogy mivel foglalkozunk a szabadidőnkben, akkor ezt a részt akár ki is hagyhatjuk!
Fontos!
- Az önéletrajzod mindig legyen letisztult, a HR-esnek ne kelljen benne bogarásznia, hogy megtaláljon egy-egy adatot – mivel rendszerint több tucat CV-ből válogathatnak, nem fognak energiát ölni egy salátaszerű önéletrajzba!
- Egyre fontosabb szerepet kap a dizájn. A több tucat CV-ből ezen a téren tudsz kicsit kitűnni – válassz valamilyen visszafogott, de egyedi stílust, ami kellemes a szemnek, de nem vonja el a figyelmet az alapadatokról. Nem szépségversenyről van szó, hanem egy finom kis pluszról, amivel emlékezetesebbé teheted az önéletrajzodat.
- A CV-dbe ne írj le valótlan dolgokat – ugyanis nagyon könnyű kideríteni, ha valamelyik pontban hazudsz. Ezzel pedig elvágod magad, akár egyszerre több cégnél is!
- Egyre nagyobb szerepet kap a munka világában is a közösségi média, a HR-esek gyakran átvizsgálják a jelentkezők profilját is, mielőtt állásinterjúra hívnák őket. Ezért figyelj arra, hogy Facebookodon, Instagramodon vagy bármelyik oldaladon csak olyan képek, történetek jelenjenek meg rólad, amelyek nem rettentik el a munkaadókat az alkalmazásodtól!