tóth gabi
Hatalmas változások történnek az egészségügyi ellátásban: csökkennek a várólisták, mert átcsoportosítják a betegeket. Hónapokat, akár éveket lehet így nyerni!
Több tízezer beteg vár ma valamilyen műtétre Magyarországon, nem ritka, hogy akár éveket is. Mostantól azonban jelentősen rövidülhetnek a várólisták, mert felmérték a kapacitásokat, és az utazást bevállaló betegeket átirányítják a szabad kapacitással rendelkező kórházakba – írja a Népszabadság.
Igaz, ezért akár több száz kilométert is kell utazni, de sok betegnek ez nem gond: inkább vállalják az otthonuktól távolabbi műtétet, mint a hónapokig-évekig tartó szenvedést. A kórházak több ezer levelet küldtek ki a várólistán szereplőknek: nagyjából 2300 műtétet már el is végeztek azóta.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár honlapján meg lehet keresni, hogy melyik kórházban mennyit kell várni egy bizonyos műtétre, így a betegek akár maguk is választhatnak az intézmények közül.
A kiküldött levelek alapján az is kiderült, hogy sokan nem is kérnék az operációt, csak a „biztonság kedvéért” szerepelnek a listán, hogy ha egyszer majd rosszabbra fordul az állapotuk, ne akkor kelljen elkezdeni sorba állni.
A nagyon hosszú idővel vállalt műtétek esetében azt is megnézik majd, hogy egy beteg rendszeresen jár-e a szakorvosához a műtét előtt – ha évekig egyszer sem jelent meg a rendelőben, akkor nagy eséllyel a műtét is felesleges volna.
A legtöbbet még mindig a térd- és csípőprotézis- műtétekre kell várni. Van olyan kórház, ahol ma 2020-ra adnak időpontot, de olyan is van, ahol még idén sorra kerülhetünk.
Ennek az a magyarázata, hogy a kórházak általában nem a műtőkapacitás, hanem a pénzhiány miatt nem tudnak több műtétet vállalni: idén a kormány egymilliárd forintot adott a várólisták csökkentésére. Ebből 12.000-13.000 műtétet tudnak elvégezni, így a fenti módszerrel év végéig jelentősen rövidülhetnek a várólisták, amiken most összesen 40-45.000 ember szerepel az országban.