kulcsár edina
Szeretnél fitt és csinos lenni szülés után? Nem tudod, hogy mikor és hogyan kezdj hozzá? Segítünk!
Nem egyszerű feladat a szülés után elkezdeni az edzést, még azoknak sem, akik a terhesség előtt rendszeresen sportoltak. A gyermek körüli teendők, a kevés alvás bizony nem könnyíti meg a helyzetet.
Egyáltalán, mikor kezdhetsz el mozogni, és mire kell odafigyelned? Eláruljuk!
Vannak olyan szerencsés kismamák, akik genetikai adottságuknak köszönhetően egyáltalán nem, vagy csak keveset híznak a várandósság ideje alatt. Illetve olyanok is, akik folyamatosan odafigyeltek magukra, és ezért nem szedtek fel plusz kilókat. Sajnos ez csak keveseknek sikerül, sokkal többen szednek fel túlsúlyt mire a baba világra jön. Utána pedig jön a küzdelem a kilókkal, hogy újra csinosak lehessenek. Sokan bírálják ezért a nőket, pedig újra és újra kiderül, hogy sem az anyára, sem a babára, sem pedig az anyatej termelődésére nincs kedvezőtlen hatással a rendszeres sport.
Christina Aguilera - miután életet adott gyermekének - nem kevesebb, mint 20 kg súlyfeleslegtől szabadult meg kardió, súlyzó és nyújtó gyakorlatok segítségével. Halle Berry hat héttel a szülése után már vissza is nyerte csinos alakját. Õ az aerob jellegű mozgásformát választotta és kick-boxolt is. Jennifer Lopez 20 kg-ot hízott terhessége idején, de mihelyst orvosi engedélyt kapott, intenzíven kardió és saját súlyát felhasználó edzésekbe fogott.
Nem egyszerű szülés után újra tornázni, de nem is lehetetlen!
Alapvetően az orvos véleménye a meghatározó, de a komplikációmentes, normál szülés után körülbelül négy héttel már el lehet kezdeni a kíméletes testmozgást. Császármetszés után azonban 6-8 hetet mindenképpen várni kell vele.
Mindenképp óvatosan fogj hozzá, az első időszakban inkább kiadós séta javasolt, idővel emeld a távot és az iramot. A laza séta segíti a gyógyulást, és egyúttal csökkenti a trombózis kialakulásának kockázatát is.
Az első hónapokban ne vállalj túl sokat, főleg, ha a szülés előtt nem sportoltál. Eleinte napi fél óra otthoni torna az ideális, vagy esetleg kisebb súllyal vagy anélkül végzett aerob jellegű mozgás, kardioedzés. Súlyzós edzés esetén nagyobb ismétlésszám, kisebb terhelés javasolt. A lassú fejlődés, a fokozatosság rendkívül fontos. Az alapoktól kezdd! Időbe telik, míg visszanyered eredeti erőnlétedet. Egyébként is kerülendő az izomláz, mert megváltozhat az anyatej íze, hiszen az edzés hatására nő a tej tejsav tartalma. Éppen ezért a szoptatás időszaka alatt célszerű inkább a szoptatás után edzeni.
- Nemcsak a zsírpárnák eltüntetése és az alakod formálása miatt fontos a rendszeres testmozgás, hanem a szülés miatt előforduló inkontinencia ellen is kiváló.
- A tej mennyiségét a mozgás nem befolyásolja, az genetikai tényező, hogy kinek mennyi anyateje van. Tehát elapadni az edzéstől biztosan nem fog a tejed!
- A terhesség során a relaxin termelődés megtöbbszöröződik, emiatt nagyon lazák lesznek a szalagok. Érdemes fokozottan figyelned az ízületeidre a szülés utáni első hónapokban! Ilyenkor magasabb a sérülésveszély.
- Természetesen a mozgás mellett az étrendre is érdemes odafigyelned, kerüld a cukros, lisztes ételeket. Fogyassz inkább alacsony glikémiás indexű szénhidrátokat. Kerüld a diétát és igyál elegendő mennyiségű folyadékot!
- A vitamin és ásványi anyag bevitelre is nagyon figyelj oda, különösen a kalciumra!