kulcsár edina
UNICEF: a gyerekek 85%-a éli át valamilyen formáját a bántalmazásnak az egész világon.
Budavári Fülöpöt gyerekkorában társai bántalmazták. Klasszikus iskolai esetről van szó: kinézete miatt piszkálták, mivel kicsit ducibb fiú volt, így könnyű céltábla volt a többiek gonoszságainak. Ezen tapasztalatai és emlékei miatt indította el "Együtt a bántalmazás ellen" nevű projektjét és alapítványát Dr. Hevesi Kriszta pszichológussal együtt.
Régen legalább az iskolából kilépve vége lett a bántalmazásnak, most az internet világában viszont folyamatos stressz. Az egyik komoly következménye sajnos az öngyilkosság.
- mesélte Dr. Hevesi Kriszta, aki azt is elmondta, hogy szakmájából adódóan azt is látja, hogy az ilyen fiatalkori bántalmak hogyan determinálják a felnőttek életét. Nagyon sokaknak meghatározza a párválasztását és a munkaképességét is. Nem mernek belelépni új kapcsolatokba és folyamatosan szoronganak azon, hogy mindent jól csinálnak-e.
A gyerekeknek a jövője múlhat azon, hogy merjenek beszélni arról: őket bántalmazzák. A Mokka reggeli adásában a műsör háziasszony, Orosz Barbara bevallotta, őt is bántották egyszer annyira, hogy még a rendőrségre is elment miatta.
Nagyon fontos az, hogy azok, akik bántanak, azokat valószínűleg otthon is bántják. Így lesznek belőlük a legagresszívabb bántalmazók.
- tette hozzá a műsorvezető. Budavári Fülöp szerint pont ez az alapítvány célja: felhívni nem csak a gyerekek, hanem a felnőttek figyelmét is, hogy van egy közösség, amihez bármikor lehet fordulni.
Kriszta és Fülöp az ELTE pedagógiai és pszichológiai karán is indított erről egy tárgyat, hogy az önkéntes hallgatók is be tudjanak kapcsolódni, hogy a témára érzékeny fiatalok részt vehessenek benne. A pszichológus elmondta: a legfontosabb azt mozgósítani, hogy ezek az esetek három szereplősek. Van bántalmazott, a bántalmazó, és a szemtanú, aki nem tesz semmit. Ő egy néma gyilkos.
Társadalmi érzékenyítést szeretnénk ezért, hogy igenis tegyél ellene, ha ilyet látsz, mert tehetsz!
Ha Ön vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja mobilról is a 116-123-as ingyenes lelkielsősegély-számot, vagy keresse fel a www.ongyilkossagmegelozes.hu oldalt!