tóth gabi
Erdélyi múltjáról vallott a Beatrice frontembere.
Nagy Feró mindig is büszkén vállalta erdélyi gyökereit. Hetvenhat évvel ezelőtt Letenyén, erdélyi menekültek gyermekeként született. Édesapja azért jött át Magyarországra, mert nem akart a magyarok ellen harcolni a román hadseregben.
Eleinte egy kocsiszínben laktak, majd egy Verőfény utcai pincelakásba kerültek. De sokszor töltötte a szünidőt Erdélyben, és ma is szívesen jár oda. Édesanyja azt szerette volna, ha mérnök lesz a fiából, ám Feró ennek ellenére a rockzenét választotta. Sikerült valóra váltania azt az álmát, amire vágyott, amit nemcsak szeret, de meg is tud élni belőle. Nemrégiben egy háromállomásos turnét tartottak Erdélyben, először Homoródszentmártonon, majd Csíkszentmártonban és végül Marosvásárhelyen.
Mindig örömmel megyek oda, mert nekem ma is egy kicsit a hazám, már csak a családom és a neveltetésem miatt is. A rokonaim a mai napig Marosvásárhelyen és környékén élnek. Mindig megmelengeti a szívemet, ha arra járok. Ráadásul azon a falun mentünk keresztül, ahol az édesanyám meglátta a napvilágot. Bár nemigen tudok ott mit csinálni ennyi idő távlatából, de néhány percre megálltunk, és picit el tudtam merengeni a múlton
– mesélte el Feró a Borsnak. A Kossuth-díjas énekesnek máig fáj szülei elvesztése, bár ahogy szokták mondani, az idő begyógyítja a sebeket. Először édesapja, majd négy évre rá édesanyja is örökre lehunyta a szemét. Évekig az Óbudai temetőben volt elhelyezve az urnájuk, aztán Feró gondolt egyet, és úgy döntött, hazaviszi őket.
Mivel Magyarországon éltek, itt is volt a temetésük. Évekkel később jutott eszembe, elviszem őket haza, oda, ahonnan indultak, ahol születtek. Elindultam a hamvaikkal Erdélybe, és beleszórtam a Nyárád folyóba. Nekem ez olyan érzés volt, mintha sok év után hazatértek volna. Botond fiam kísért el az útra, ketten búcsúztunk tőlük örökre. Letérdeltem, imádkoztam egy sort, és sírva mondtam anyámnak: Muter, hazahoztalak!
– idézte fel meghatódva a ma már négyszeres nagypapa.