kulcsár edina
Nem sikerült megmenteni az életét.
Stefan Soltesz a Müncheni Nemzeti Színház péntek esti előadása közben lett rosszul. A magyar származású karmester éppen A hallgatag asszony című Strauss-vígoperát vezényelte, amikor összeesett.
A nézők döbbenettel vegyes megrendüléssel fogadták a rosszullét hírét, majd miután berekesztették az előadást, fegyelmezetten haza indultak. Akkor még nem tudhatták, hogy a 73 éves művész életét nem sikerül megmenteni.
Most már tudjuk, hogy nem sokkal később a kórházban meghalt.
Nagy tehetséggel megáldott karmestert veszítettünk el. Én magam pedig egy jó barátot
– írta Serge Dorny, a Bajor Állami Operaház intendánsa.
A művész Soltész István néven 1949-ben Nyíregyházán született, és 1956-ban költözött ki családjával Ausztriába. A Bécsi Zeneművészeti Főiskola elvégzése után pályáját 1971-ben a Theater an der Wienben kezdte, majd 10 éven át a Bécsi Állami Operaházban dolgozott, miközben Grazban is rendszeresen vezényelt, a Salzburgi Ünnepi Játékokon pedig többek közt Herbert von Karajan és Christoph von Dohnányi asszisztenseként tevékenykedett.
Hamburgban és a berlini Deutsche Operben is volt állandó dirigens, betöltötte a Braunschweigi Állami Színház főzeneigazgatói tisztjét, 1992-ben a Flamand Opera első karmestere lett. 1997-2013 között az esseni Aalto-Musiktheater intendánsa és az Esseni Filharmonikusok zeneigazgatója volt.
Rendszeresen kapott meghívásokat operák és hangversenyek dirigálására Amszterdamba, Bécsbe, Zürichbe, Párizsba, Londonba, Washingtonba és San Franciscóba – írja Facebook-oldalán a Magyar Állami Operaház, amelynek szintén megbecsült vendégművésze volt az elmúlt évtizedben. Idehaza Richard Strauss Arabella című operáját vezényelte először, de A rózsalovag, az Elektra és legutóbb idén tavasszal Az árnyék nélküli asszony előadásain is ő állt a karmesteri pulpituson. Aribert Reimann Learjének magyarországi premierje is a nevéhez fűződik, az elmúlt évadban pedig Mahler VIII. szimfóniáját és a Fidelio félig szcenírozott előadását is vezényelte az Eiffel Műhelyházban.