tóth gabi
Most, hogy mindenki az Ukrajnában zajló háborúról beszél, nagyon fontos, hogy a gyerekekben oldjuk a stresszt és a félelmet.
A Covid alatti folyamatos változások, a sok bizonytalanság eddig is felbolygatta a megszokott életüket, és a világ most újabb terhet rakott rájuk. Bár a kisfiúk szeretnek háborúsdit, katonásdit játszani, ám az egészen más, amikor a közelükben tör ki fegyveres konfliktus. A feszültség tapintható az otthonokban, még akkor is, ha nincs a háború sújtotta országban élő rokon, vagy ismerős.
A szülők nyugtalanul, idegesen hallgatják a híreket, a gyerekek ezeket még nem értik, de nagyon is érzik, látják, hogy valami rossz történik körülöttük, és ez megterheli az ő lelküket is. Első sorban beszélnünk kell az eseményekről, természetesen szigorúan az életkoruknak megfelelő szinten. Legyen lehetőségük kérdezni, és csak ezeket kérdéseket válaszoljuk meg, ne terheljük őket olyasmivel, amit még nem érthetnek meg, az csak újabb ijedtség forrása.
Ugyanakkor hasznos segítség lehet a szülők számára az a gyermekmese, Balajti Mariann szakértő-meseíró új műve, ami a Babyhavior YouTube-oldalán került bemutatásra hangos mese formájában. A háború a varázslatos erdőben című mesét Forgács Gábor színművész mondja el.
A szakember azt javasolja, hogy a gyerekek a szüleikkel együtt nézzék meg a mesét, majd beszéljenek a felmerülő aggodalmakról.