kulcsár edina
Milliárdokat csalnak ki gyanútlan emberektől a kiberbűnözők. A hatóság szerint ezeket a hibákat követik el legtöbbször az online vásárlók a különböző piactereken. Így lehet elkerülni őket!
A mai világban mindenki számára könnyűszerrel elérhetőek olyan felületek, ahol több ezer eladóval és vásárlóval vehetjük fel a kapcsolatot, ha használt termékeket szeretnénk eladni vagy épp vásárolni. A különböző online piactereken pedig jó eséllyel futhatunk bele csalókba is! Ahhoz, hogy ne váljunk áldozattá, ezeket a hibákat nem szabad elkövetni vásárlóként!
Az online piactereken terjedő csalás célja az adathalászat: az elkövetők személyes adatokhoz, illetve bankszámla-adatokhoz próbálnak hozzáférni különböző módszerekkel.
Meg- és átgondolatlanul cselekszenek, bedőlnek a sürgetésnek és a kihagyhatatlannak tűnő ajánlatoknak, ismeretlen (adathalász) oldalakra vezető linkekre kattintanak és/vagy megadják a személyes, banki adataikat ismeretleneknek, csak azért, nehogy lecsússzanak egy jó(nak tűnő) ajánlatról.
Ijesztő mértékben nő az elektronikus pénzforgalomban bekövetkezett sikeres visszaélési kísérletek száma és értéke Magyarországon. Tavaly 18.296 visszaélés valósult meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) most közzétett adatai szerint, ezek során az ügyfeleket több mint 23 milliárd forinttal károsították meg. Emellett több mint 60,5 ezer visszaélési kísérlet is regisztráltak, ezek értéke 19 milliárd forintot tett ki.
A vásárlókat is próbálják becsapni, méghozzá a következő metódussal: a szállítás anyagi és adminisztratív terhét udvariasan felajánlják és átvállalják. Azonban a cselekedet mögött gyanúra okot adó szándék bújhat meg: az általuk megküldött linkkel szeretnének minket eljuttatni egy adathalász oldalra, ahol adataink megadására kérnek. Éppen ezért, amennyiben a vevő nem érdeklődik a termék részletei iránt és egyből a fizetésre, valamint a szállításra terelné a beszélgetést, érdemes gyanakodni!
És a legfontosabb: az interneten történő vásárlás és eladás mindig legyen egy előre megtervezett folyamat!