Létrehozva: 2015.09.19.

Kakaó-razzia! Legalább tudjuk, mit iszik a gyerek!

19 kakaós tejet és 20 kakaós italt ellenõrzött a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) terméktesztjén. 24 esetben kellett a hatóságnak eljárást indítania. De nincs minden veszve! Csak formai hibák miatt büntettek.

Szerző M. Elek

Ellenőrizték a kakaós tejeket és italokat a NÉBIH munkatársai. Valamennyi terméknél megvizsgálták például a zsír-, az összes cukor-, a fehérje-, a tartósítószer- és a színezéktartalmat, a kakaót, emellett ellenőrizték a mikrobiológiai tulajdonságokat sőt, még a csomagolást is.

Mikor  csokoládés vagy csokoládé ízű?

Csokoládés megnevezés használható, ha a termék csokoládéport tartalmaz, ami legalább 20 százalék kakaóvaj-tartalmú kakaópor és cukor keveréke, amiben a kakaópor legalább 32 százalékban van jelen. Csokoládé ízűnek kell nevezni, ha a termék csak aromát tartalmaz. 

 
Kakaós tej
- legalább 70 százalék tejet tartalmaz
- savót, permeátumot, egyéb tejhelyettesítőt NEM tartalmazhat
- a megnevezésben szerepelhet a "tej" szó
Kakaós ital
- 50-70 százalék tejet tartalmaz
- tartalmazhat savót, írót, illetve permeátumot is
- a megnevezésben NEM szerepelhet a "tej" szó
Mit jelent az UHT?
Mit jelent a pasztörizálás, az UHT, a homogenizálás, aszeptikus technológia? Néhány fontos dolog, amit érdemes tudni a tej hőkezeléséről: érdekességek, amit soha nem láttunk máshol.Kattintson!

Kalcium és fehérje rendben?

A tejtermékeket gyakran a szervezet napi kalcium-szükségletét biztosító élelmiszerként emlegetik, ezért a NÉBIH ellenőrizte a termékek kalcium-tartalmát is. A felnőttek napi ajánlott kalciumbevitele 800 mg. Egy bögre (200 g) kakaós tejben vagy italban azonban ennek csupán alig 10 százaléka található. Ugyancsak fontos tényező a fehérjetartalom. E szempontból 19 termékre igaz, hogy fehérjeforrásnak tekinthető, 13-ra pedig, hogy fehérjében gazdag.
 

Jelölési hibák

Az üzletekben a vásárlók, elsősorban a termékek csomagolásán feltüntetett információkra hagyatkozhatnak, amelyből kiderül mit tartalmaz az áru. Ezért fontos, hogy a jelölés a tényleges tartalmat közölje. Több problémát is találtak a szakemberek. Súlyos jelölési hibának számított például, ha az összetevők között nem tüntették fel a gyártásnál felhasznált aromát, vagy ha a gyártás soránhozzáadott adalékanyagot, nevezetesen a xantán-gumit (E 415 stabilizátor). 


Az olyan általános, egészségre vonatkozó állításokat is, mint például "egészséges", "erő", "élet" csak meghatározott feltételek mellett lehet használni. 

A hivatal 24 esetben indított hatósági eljárást jelölési hiba miatt, ebből három termék gyártója - súlyos szabálysértés miatt - összesen mintegy 500.000 forint élelmiszer-ellenőrzési bírságra számíthat, a többi élelmiszer-vállalkozás figyelmeztetésben részesül.

Az ország legjobb kakaója

Kiderült, nem mindig a legdrágább a legfinomabb, míg az olcsó kategóriájú kakaós italok igen vegyes képet mutatanak. Ráadásul a gyerekeknek sem az ízlik,  mint ami a tesztelő felnőttek szerint jó.

Az kedveltségi teszten külső megjelenés, illat, íz, édesség és állomány alapján értékelték a kóstolók a termékeket. A kakaós tejek között a COOP (ESL; 500 ml; zsírtartalom: 0,7 százalék), a kakaós italok között pedig a szintén saját márkás Reál kakaós ital (ESL 500 ml; zsírtartalom: 1,4 százalék) végzett az élen.

A kakaós tejeket ezúttal gyerekek is megkóstolták. Az 5-15 éves korosztály kedveltségi eredményei alapján az ő kedvencük a Tolle (ESL, 500ml; zsírtartalom: 0,7 százalék) kakaós tej.

A pénzcentrum.hu munkatársai által végzett teszten viszont a Lidlben kapható Pilos vitte a pálmát.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-