tóth gabi
A szervkereskedelem dollárban számolva is milliárdos üzlet. A szervmosással láthatatlanná tett fekete piacot szakértõk 600 millió és 1,2 milliárd közötti összegre becsülik. Az Európa Tanács egyezményben lépett fel ellene.
Évente 600 millió és 1,2 milliárd dollár közötti hasznot termel világszerte az illegális szervkereskedelem a közreműködő orvosoknak és a közvetítőknek.
Az utolsó szalmaszálba kapaszkodó betegek akár 50 millió forintnak megfelelő összeget is kifizetnek a hivatalos várólistákon csak évek múlva megkapható szervekért, míg a szervkereskedők ennek elenyésző hányadát ajánlják fel a donoroknak, akik sokszor meg sem kapják a járandóságukat. A mesés haszon sokakat csábít ebbe a tiltott üzletágba.
A világon legalább egymillió ember vár veseátültetésre, így kétségtelenül nagy a kereslet, és sokan elkeseredésükben hajlandóak kockáztatni. A brit Telegraph cikke egy olyan férfit említ, aki az eBay licitáló oldalon próbálta eladni a veséjét: a licitálást ugyan leállították, de a tiltásig a felajánlott szerv árát így is 5750 dollárra (kb. másfél millió forint) srófolták fel.
A szervátültetések igazi nehézsége a szervek beszerzéséből adódik. Amerikában naponta átlagosan 79 ember esik át ilyen műtéten, és a statisztikákból kiderül: a beültetett szervek mintegy fele nem legális körülmények között kerül a műtőkbe.
2013-ban több mint 120 ezren vártak szervátültetésre. Egynegyedük át is esett a műtéten, viszont a hivatalos adatok szerint kevesebb mint 14 ezer ember ajánlotta fel valamelyik szervét másoknak.
Dr. Ana Manzano szervkereskedelemmel foglalkozó tanulmányában arról ír, hogy az alvilág a pénzmosáshoz hasonlítható módszerekkel a bűnös úton szerzett szerveket „szervmosással” legálissá teszi és így juttatják el a műtéteket végző klinikához felhasználásra.
Az illegális szervkereskedelem több országon keresztülívelő bűncselekmény, amiben akár több száz ember is részt vehet, ami megnehezíti a donorok és a szervek útjának nyomon követését. Ennek megakadályozására az Európa Tanács több országra kiterjedő egyezményt kíván elfogadtatni. Eddig 14 ország csatatlakozott.
Az illegális szervkereskedelem tettenérését az ezzel foglalkozó sebészek helyzete szinte lehetetlenné teszi, akik abban a tudatban végezhetik a műtéteket, hogy csak a szintén közreműködő kollégáik jelenthetnék fel őket.
Az USA-ban a szervkereskedelem üldözéséről 1984-ben lépett hatályba a törvény. Az első, ilyen ügyben elítélt orvosnak New Jersey-ben három ember fizetett összesen 410 000 dollárt (mintegy 110 millió forintot), hogy egészséges veséhez juthassanak.
Az 1984-es amerikai törvény szerint az elkövetőket 5 év szabadságvesztéssel és 50 000 dolláros bírsággal sújtják.