Létrehozva: 2025.05.25.

A magyar nyugdíjasok csak veszíthetnek Ukrajna uniós csatlakozásával

Számtalan kihívással kellene szembenéznie Magyarországnak, ha Ukrajna csatlakozna az Európai Unióhoz. A tagfelvétel egyik legnagyobb vesztesei a magyar nyugdíjasok lennének.

Ukrajna esetleges uniós csatlakozása a legfontosabb kérdés napjainkban. Abban az esetben ugyanis, hogyha a háborúban álló keleti szomszédunk az Európai Unió tagállama lenne, akkor számtalan komoly veszéllyel járna Magyarország és a magyar emberek számára.

Gondosóra program, idős, nyugdíjas,
Az uniós csatlakozás után rengeteg ukrán nyugdíjas költözhetne át Magyarországra, ami egy korábbi egyezmény miatt túlfeszítené a magyar nyugdíjrendszert Fotó: Pixabay

Hogy lehetne egyáltalán Ukrajna az EU része?

Európában több olyan ország is van, amely hosszú évek óta vár arra, hogy felvegyék az Európai Unióba. Van köztük olyan is, amely már szinte az összes csatlakozási feltételt teljesítette, a tagfelvételre azonban valamilyen okból kifolyólag mégsem került sor.

Más a helyzet a háborúban álló Ukrajnával. Európa és elsősorban Brüsszel háborúpárti urai úgy döntöttek, hogy még több pénzzel és fegyverrel támogatják a keleti szomszédunkat, ezzel is elnyújtva a fegyveres konfliktust. 

Cserébe azt ígérték Ukrajnának, hogy soron kívül, gyorsítósávon veszik fel a tagok közé.

Brüsszelt egyáltalán nem érdekli, hogy a háborúban és a csőd szélén álló ország csatlakozása mekkora veszélyeket tartogat Európára nézve. Mivel Magyarország Ukrajna szomszédja, így ránk nézve ezek a veszélyek hatványozottan igazak.  

Milyen veszélyekkel járna ez?

A veszélyek sok rétűek. Elsősorban gazdasági hátrányokkal járna, ha Ukrajna EU-tag lenne, de ezen kívül érdemes a közegészségügyi és a közbiztonsági veszélyeket is megemlíteni. Nézzünk párat ezek közül:

  • Ukrajnából Európába áramlana az olcsó munkaerő, amivel a magyarok munkahelyei veszélybe kerülnének vagy a béreik jelentősen csökkenhetnének.
  • A folyamatos áram-és vízellátási problémák miatt Ukrajnában olyan betegségek terjednek, ami  fejlett országokból már eltűnt  agy jelentősen visszaszorult. Az ukránok beáramlásával ezek a betegségek ismét felüthetnék a fejüket hazánkban is.
  • A kegyetlenségéről híres ukrán maffia előtt megnyílna a kapu nyugati irányba, így jó eséllyel mi lennénk az ukrán maffia átjáróháza, aminek hatására a közbiztonság megromlana Magyarországon.
  • Arról nem is beszélve, hogy az uniós források nagy része Ukrajnába folyna, ami azt jelentené, hogy kevesebb pénz jutna a magyaroknak.
  • A nyugdíjrendszer pedig be is dőlhetne, de erről beszéljünk egy kicsit részletesebben:  

Mi lenne a nyugdíjakkal? 

Egyrészről a Magyarország helyett Ukrajnába küldött uniós pénzek hiánya azt eredményezhetné, hogy a kormánynak el kell vennie a 13. havi nyugdíjat. Másrészről viszont a mai napig érvényben van egy, az 1960-as években megkötött nemzetközi egyezmény, amely kimondja:

 ha egy nyugellátásban részesülő ukrán állampolgár Magyarországra költözik, akkor hazánknak kell biztosítania számára az ellátást. 

Tehát ha egy ukrán állampolgár Magyarországra költözik és nem dolgozik tovább itt, akkor a magyar hatóságok nem az ukrajnai keresete alapján állapítják meg a nyugdíját, hanem annak a magyar dolgozónak az átlagkeresetét veszik alapul, aki azonos tevékenységet folytat, hasonló képzettséggel. Az egyezmény a Szovjetunió felbomlásával sem vesztette hatályát, azt továbbra is alkalmaznia kell mindkét félnek. Feltételezhető, hogy a csőd szélén és romokban álló Ukrajnából sokan indulnának meg nyugatra egy szebb élet reményében. 

A magyar nyugdíjrendszer viszont egészen biztosan nem bírna el több százezer új időskorút, így az feltehetőleg össze is omlana. 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek