Krausz Gábor
Egy valóságos „időzített bombával” él együtt az anyuka, ez mégsem akadályozza meg abban, hogy élvezze az életet.
Egy anyuka lesújtó diagnózist kapott: olyan betegséget találtak nála, amiről még sosem hallott, ugyanakkor nem hagyta, hogy ez megállítsa őt. A brit Joanna O'Donoghue 70 országot járt be, felfedezve a világ legtávolabbi tájait, és a legbrutálisabb kihívásokat is teljesítette. Ez már önmagában is nagy teljesítmény – amit még lenyűgözőbbé tesz, hogy a krónikus gyulladásos bélbetegséggel, a Crohn-betegséggel küzd, amely bármelyik pillanatban lecsaphat rá.
Az egykori tanárnő bevallotta, hogy „sok” ijesztő pillanatot élt már át, és a világot átszelő kalandjai nem voltak mindig könnyűek. Előfordult már, hogy éhesen kellett lefeküdnie, amikor félreértették az ételallergiáit, de egy madagaszkári eset ennél sokkal szélsőségesebb volt.
Joanna, aki utazásai során olyan jótékonysági szervezeteknek gyűjt adományokat, mint a ForCrohns, most megszólalt a betegségéről:
Nagyon rosszul lettem a Crohn-betegség miatt, és mérföldekre voltunk a legközelebbi kórháztól. Hívtak egy orvost, akinek eltartott egy darabig, mire odaért, ahol én voltam, de hozott egy táskányi gyógyszert, és az ágyam tetején lévő fogasra rárakott egy infúziót. Ez azt jelentette, hogy az ágyhoz voltam kötve.
Ezt és más történeteket dokumentál Gutsy Travels című új könyvében, amely reményei szerint inspirálja az embereket és felhívja a figyelmet a krónikus gyulladásos bélbetegségre. A hölgyet sokan óvatosságra intették az állapota miatt, de ő inkább úgy döntött, állapota ellenére beutazza a világot.
1983-ban, a húszas éveiben Joanna tanárnőként dolgozott, egy mobilházban élt, és kétéves kislányát egyedülálló szülőként nevelte: ekkor kezdett betegeskedni. Számtalan találkozó és sikertelen kezelés után összeesett egy orvosi rendelőben, majd sürgősségi műtétre vitték. Amikor felébresztették, közölték vele, hogy Crohn-betegsége van.
„Soha nem hallottam róla. Úgy tűnt, hogy általában nem nagyon ismerik, és mindig el kellett magyaráznom az embereknek, hogy mi ez” – mesélte a nő.
Több mint 40 évvel később Joanna nagyjából megtanulta, mi váltja ki nála a heves gyulladást. De elismeri, hogy néha még mindig előfordul, hogy a semmiből bukkan fel, és a kórházban morfiumra van szüksége, hogy megbirkózzon a fájdalommal. Az anyuka az állaptát az ételmérgezés legrosszabb esetével szemléltette: szorító fájdalmak a gyomorban; ilyenkor elveszíti a kontrollt a bele felett; hányinger kíséri ezt; remegő érzés, majd jön a kiszáradás – írja a Mirror.