Krausz Gábor
A föld alatt megbúvó víz lehet a válasz minden kérdésre.
A Mars az elmúlt években a tudósok célkeresztjébe került, miután egyre több arra utaló jelet találtak, hogy évmilliárdokkal ezelőtt előtt élet lehetett a bolygón. Sőt, napjainkban a kutatók már arra próbálnak meg bizonyítékot szerezni, hogy jelenleg is van élet a Marson, még ha nem is olyan formában, mint elsőként gondolnánk. A NASA tudósai ugyanis rámutattak, hogy a bolygó felszíne alatt néhány kilométeres mélységben hatalmas mennyiségű víz található. Ez a védett terület pedig a mikroorganizmusok számára életteret biztosíthat.
A DailyStar számolt be róla, hogy a NASA szerint a Vörös Bolygó belseje megfelelő hely lehet ahhoz, hogy Mars-tengeri élőlények, mikroszkopikus méretű lények éljenek a felszín alatt. Erre bizonyítékként az InSight leszállógép adatait tartják, amely 2018 és 2022 között szeizmikus adatokat gyűjtött a bolygó felszínén. A gép információi kezdetben rávilágítottak, hogy évmilliárdokkal ezelőtt víz fedte a bolygó felszínét. Ikuo Katayama, a japán Hirosimai Egyetem kutatója azonban ennél is továbbment és azt mondja, hogy ez a vízmennyiség továbbra is a bolygón van, csak nem a felszínen.
Sok tanulmány azt sugallja, hogy több milliárd évvel ezelőtt víz volt az ősi Marson. De a modellünk jelenleg is folyékony víz jelenlétét mutatja a mai Marson. Az elemzéseink szerint 6 és 12 mérföldes (10 és 19 kilométeres) mélységben egy óceán tölti ki a kőzetek közti üregeket és repedéseket. Ennek a vízmennyiségnek a létezése pedig felveti a mikroszkopikus élet aktivitásának lehetőségét. A jelenlegi technológiánk még nem képes olyan mélyre lejutni a bolygó felszínéről, de a szakértőink már dolgoznak a megoldáson
- zárta sorait a kutató.