Létrehozva: 2025.02.12.

Trump elkaszálta: véget ért a "penny" 250 éves története

Az amerikai elnök még az apróért is lehajol, hogy kiegyensúlyozza a költségvetést.

Donald Trump arra utasította Scott Bessent pénzügyminisztert, hogy a felügyelete alá tartozó szövetségi pénzverde állítsa le az egycentes érmék (köznyelvben: penny) gyártását. Az amerikai elnök indoklása szerint a közel 250 éves múltra visszatekintő érme gyártása pazarló, hiszen a benne lévő fém értéke többszöröse, mint a névértéke  - írja a CNN.

Trump elkaszálta: véget ért a "penny" 250 éves története

„Az Egyesült Államok túlságosan sokáig gyártott penny-t, amiből egy darab több mint 2 centbe kerül. Ez pazarlás, ezért utasítottam az Egyesült Államok pénzügyminiszterét, hogy hagyja abba az új érmék előállítását. Számoljuk le a pazarlással nemzetünk költségvetésében, még ha csak egy penny-ről is van szó”

- fogalmazott egy közösségi oldalán közzétett bejegyzésben az elnök. 

Az amerikai pénzverde 2024-es jelentése szerint már 3,7 cent egy penny érme legyártásának és forgalomba helyezésének költsége. Az 1982-től napjainkig gyártott 1 centes érmék 97,5 százalék cinket tartalmaznak (2,5 százalék réz bevonat mellett), a súlyuk pedig  2,5 gramm. Az érme előállításának megdrágulása egyrészt az inflációnak, másrészt a cink világpiaci árának meredek emelkedésének köszönhető. Iparági szakértők szerint az érmék előállítása a 2010-es évek eleje óta veszteséges.

A történelmi jelentőséggel bíró pennyt először 1793-ban bocsátották ki. Az érme előlapját 1909 óta Abraham Lincoln volt amerikai elnök profilja díszíti, anyaga pedig cink és réz ötvözete.


Az 1 centes érmék jövőjéről már hosszú évek óta szakmai vita zajlik az Egyesült Államokban. A Reuters hírügynökség azt írja, hogy Henry Aaron közgazdász már 2013-ban amellett érvelt, hogy nemcsak a pennyt, de az 5 centes érme gyártását is le kellene állítani, mivel az előállítási költsége drágább, mint a névértéke.

A Politico beszámolója szerint az amerikai pénzverde tavaly 85,3 millió dolláros veszteség mellett gyártott le 3,2 milliárd darab pennyt. Az 1 centes érmék 3,7 centbe kerültek – az előző évi 3,1 centes árhoz képest. A pénzverde az 5 centeseken is veszített, melyek előállítása darabonként 14 centbe került 2024-ben. 

Az érme támogatói úgy vélik, a penny segít alacsonyan tartani a fogyasztói árakat, és bevételi forrást jelent a készpénzben adományokat gyűjtő jótékonysági szervezet számára. Ezzel szemben sok amerikai úgy véli, hogy az egycentes érme inkább kellemetlenséget okoz, és az értéktelensége miatt a legtöbb az asztalfiókok mélyén végzi.

Pennyből jelenleg több mint 4 milliárd darab van forgalomban, miközben a mindennapokban szinte semmire sem használják az emberek.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek