időjárás
A szakértő szerint így készülhetünk fel a legrosszabbra.
Mint az közismert, a SARS-CoV-2 2019 végén jelent meg a kínai Vuhanban. Az eredetileg állatokat megfertőző vírus idővel már arra is képessé vált, hogy átterjedjen az emberre, ez pedig világszintű járványhoz vezetett. A vírus elődje a denevérből származik, az viszont továbbra sem lehet tudni, onnan közvetlenül jutott az emberre, vagy pedig egy köztes gazdán keresztül.
A közelmúltban a kínai Vuhani Virológiai Intézet tudósai egy másik, a denevér által terjesztett koronavírus, a HKU5–CoV–2 felfedezéséről számoltak be, amely képes bejutni a sejtekbe az emberi ACE2-vel, vagyis ugyanazzal a receptorral, amely kritikus szerepet játszott annak idején a Covid–19 terjedésében. A denevérekben élő módosított törzs, a HKU5-CoV-2 feltűnően hasonlít a pandémiás vírusra, ami még a kutatókban is félelmet keltett.
Ez az új vírus ráadásul még közelebbi rokonságban áll a MERS vírusvariánshoz, vagyis a koronavírus leghalálosabb típusához. Az előzetes találgatások szerint az emberek akár egyharmadánál is halált okozhat.
Dr. William Schaffer a Vanderbilt Egyetem Orvosi Központ orvostudomány és fertőző betegségek professzora nemrég megszólalt ezzel az újfajta koronavírussal kapcsolatban. A professzor először is igyekezett mindenkit megnyugtatni: leszögezte, egyelőre nincs jele annak, hogy az újonnan felfedezett vírus képes lenne átterjedni az emberekre. Arra azonban felhívta a figyelmet arra, nem árt, ha a világ felkészül erre az eshetőségre is.
A vírus felfedezése azt bizonyítja, hogy veszélyek leselkednek ránk, és nincs időnk az önelégültségre. Ez az új felfedezés megerősíti azt a tényt, hogy még mindig számos vírusos világjárvány fenyeget a természetben, amik átterjedhetnek az emberekre
– mondta el Dr. Schaffner a Daily Mailnek adott exkluzív interjújában.
A professzor hozzátette, a koronavírusok fajról-fajra ugrálnak át, így végül az emberre is. Ezt megtehetik közvetlenül a denevérekről, de más állatok, az úgynevezett „köztes gazda szervezetek” megfertőzésével, majd ezek az állatok az emberek számára a vírus forrásaként szolgálnak. Az interjúban hangsúlyozta, teljes mértékben támogatja a Kínában és a világ más helyein folytatott folyamatos kutatást a még fel nem fedezett vírusok azonosítása érdekében - írja a Bors.
Dr. Shaffner szerint kulcsfontosságú az, hogy a lakosság ne csak napra kész legyen az oltóanyagok ismeretével, hanem éljenek is a lehetőséggel, miután jelenleg az elmúlt évtizedek legsúlyosabb szezonális influenzajárványának a kellős közepén vagyunk.
A vírusok által okozott súlyos betegségek megelőzésére szolgáló oltóanyagok rendelkezésre állnak, de nem használják ki őket kellőképpen. Több embert kellene beoltani ezekkel a vakcinákkal, hogy enyhíteni tudjuk a súlyos vírusfertőzések éves szezonális hatását
– jelentette ki Dr. Schaffner.
Dr. Schaffner aggodalmait azonban nem mindenki osztja: Dr. Amesh Adalja, a Johns Hopkins Egészségbiztonsági Központ professzora például arra a véleményre jutott, a HKU5-CoV-2 törzs nem olyan, ami aggodalomra adna okot. Mint azt kifejtette: a HKU5-CoV-2-vel kapcsolatos vizsgálatokat laboratóriumban végezték, és nem azonosították az emberi egészséget fenyegető közvetlen veszélyt vagy világjárványt.
Senkinek sincs oka arra, hogy különleges óvintézkedéseket tegyen
- nyugtatott meg mindenkit Dr. Adalja.
A vírus, az egészségügyi szakértő szerint, egyébként sem új felfedezés, bizonyos tulajdonságait például 2006-ban izolálták először.