Szoboszlai Dominik
Komoly kellemetlenségeket okoz a calici víruscsaládba tartozó kórokozó. A többi között hányást és hasmenést kiváltó norovírus rendkívül fertőző és nagyon ellenálló.
Rendkívül könnyen fertőz, ráadásul emellett igen ellenálló és még kellemetlen tünetekkel járó betegséget is okoz a norovírus, amelynek a veszélyeire a napokban már a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal is felhívta a figyelmet.
A Nébih azt írta, hogy
különösen a legyengült immunrendszerű emberekre, vagyis az idősekre, illetve a kisgyermekekre és a kismamákra jelenthet veszélyt.
A norovírus a calici víruscsaládba tartozó kórokozó. Nevét onnan kapta, hogy az Egyesült Államokban, Norwalkban mutatták ki először – mondta el Dr. Rusvai Miklós virológus. A szakember elárulta, hogy a norovírus enyhe kimenetelű fertőzést vagy csak helyi járványokat okoz, amin a gyerekek 2-3, míg a felnőttek 1-2 nap alatt átesnek.
A norovírus esetében egy gyors, de annál hevesebb tünetekkel járó megbetegedést okozó vírustörzsről beszélhetünk. Gyomor- és bélgyulladást okoz, amelynek egyik veszélyes szövődménye lehet a kiszáradás. Emiatt a gyerekek esetében veszélyesebb a kórokozó, mivel az ő szervezetük sokkal gyorsabban kiszáradhat, mint egy felnőtté. Ugyanakkor önmagában a norovírus okozta megfertőződés nem lehet halálos
– összegezte Dr. Rusvai Miklós.
Ezzel együtt a fertőzés okozta megbetegedés a semmiből, hirtelen jelentkező és rendkívül kellemetlen tünetekkel jár, mint a
További rossz hír a norovírusról, hogy a szakember szerint rendkívül ellenálló kórokozóról van szó, amely már kis mennyiségben is betegséget tud okozni, ha bejut a szervezetbe.
Akár hetekig is életben marad a környezetben és a higiéniai szokások be nem tartása tovább kedvezhet a terjedésének. Ezért is fordul elő gyakran és okoz járványt olyan zárt közösségekben, mint a táborok, kollégiumok, a szállodák, az iskolák vagy a laktanyák
– mondta a virológus.
Konkrét gyógymód nem létezik, ahogy vakcina sincs a norovírus ellen.
Kis odafigyeléssel azonban sokat tehetünk a fertőzés megelőzéséért. Ezek közé tartozik a szakember szerint a rendszeres és alapos kézmosás, valamint az ételek és italok megfelelő tisztítása a fogyasztásuk előtt. Ha pedig már megfertőzött valakit a kórokozó, akkor a sok pihenés, a bőséges folyadékbevitel, valamint a könnyen emészthető ételek fogyasztása és a fájdalomcsillapítás az, ami segíthet a szervezetnek legyűrni a fertőzést.
Jó hír viszont az, hogy aki találkozott a norovírussal, az valószínűleg sokáig nem fogja viszont látni. Dr. Rusvai Miklós ugyanis elmondta, hogy a fertőzés átvészelése viszonylag hosszú ideig védettséget ad az újabb megfertőződés ellen.