KÜLFÖLD

Szerző Ripost

Létrehozva: 2025.02.17.
Módosítva: 2025.02.17.

Izrael dróncsapással végzett a Hamász libanoni vezetőjével

A precíziós támadásban egyedül ő vesztette életét.

Az izraeli biztonsági erők megölték Mohamed Sahínt, a Hamász iszlamista terrorszervezet libanoni ágának katonai vezetőjét – jelentette az izraeli hadsereg (IDF) közösen a Sin Bet belbiztonsági szolgálattal hétfőn.

Izrael dróncsapással végzett a Hamász libanoni vezetőjével

Az izreali hatóságok tájékoztatása szerint Mohamed Sahín összekötő volt a terrorszervezet és Irán között, valamint ő vezette a terrorszervezet libanoni osztályát. A férfival egy, az autójára mért dróncsapással végeztek a Libanon déli részén található Szidón városban, egy stadion közelében.

Sahin a Hamász libanoni parancsnokaként nemcsak Dél-Libanonban tervezett Izrael elleni támadásokat, hanem külföldön is szervezett zsidók elleni terrorakciókat.

A támadásról készült felvételeken látható, amint a Sahín autója lángba borul.

Izrael hétfőn bejelentette, hogy az IDF a kitűzött időpontnak megfelelően kedden kivonul Libanonból – de több stratégiai ponton ott marad, egyeztetve és egyetértésben az Egyesült Államokkal.

Vasárnap az Al-Ahbar című libanoni hírportál arról számolt be, hogy a „határ menti helyszínek” al-Labuna, al-Hamama, Dzsabal Balata, Vadi Hunin és Marqaba falvak mellett lesznek, valamint a Dzsal al-Dir területen Itrun térségében. Izrael a Libanonnal kötött tavaly novemberi tűzszünetben azt vállalta, hogy hatvan napon belül kivonul Dél-Libanonból, majd ezt a határidőt három héttel, február 18-ig meghosszabbították.

A terrorista likvidálása kapcsán fontos elmondani, hogy a Hamász újabb három izraeli túszt engedett szabadon szombaton a Gázai övezetben, cserébe Izrael 369 palesztin foglyot és őrizetbe vett személyt bocsátott el. 

Az izraeli túszok szabadon bocsájtása sokáig kétséges volt, mivel a Hamász a hét elején azzal vádolta Izraelt, hogy nem teljesíti segélyezési kötelezettségeit, és közölte, hogy szünetelteti a megállapodás betartását. Izrael visszautasította a vádat, és a háború folytatásával fenyegetőzött. A terrorcsoport végül csütörtökön meghátrált, és katari és egyiptomi közvetítőkön keresztül értesítette Izraelt a szombatra tervezett három túsz személyazonosságáról.

A Hamász eddig tizenkilenc izraeli és öt thaiföldi túszt engedett szabadon, hetvenhárman még mindig fogságban vannak. A hátramaradt túszok körülbelül felét távolról halottnak nyilvánították az izraeli hatóságok.

Az Hamász iszlamista terrorszervezet a szabadon engedett három újabb izraeli túszért cserében 369, izraeli börtönökben őrzött palesztinért, köztük 36 életfogytiglanra ítélt terroristáért.

A három túsz lefogyva, megtörve, Jaír Horn enyhén sántítva, Sagi Dekel-Hen jobb karját mozgásképtelenül tartva, de saját lábukon hagyták el az iszlamista terroristák járművét, majd léptek a számukra ácsolt emelvényre, ahol elmondták a nekik előírt szöveget, mielőtt beszálltak a nemzetközi vöröskereszt autóiba.

A Hamász és az Iszlám Dzsihád terrorszervezet közösen szervezte a hatodik túszátadást, melyen újabb, a 2023. október 7-i terrortámadásban elrabolt embereket engedtek szabadon:

Sagi Dekel-Chen, Szasa Tropanov és Jaír Horn szállhatott át a nemzetközi segélyszervezet járműveibe 498 nap fogság után.

Ezúttal a Gázai övezet déli részén, Han-Júniszban, a július végén megölt Iszmáíl Haníje, a Hamász politikai vezetőjének lerombolt házánál állítottak fel színpadot az eseményhez.

A tel-avivi Tropanov az Iszlám Dzsihád fogságában volt, s Oroszország követelte az orosz állampolgárságú izraeli hazaengedését. Barátnőjével, Szapir Kohennel, édesanyjával, Jelenával és nagymamájával, Irenával együtt rabolták el, amikor szülei otthonába látogatott Nir Óz kibucba. A nőket az első túszalkuval elengedték, édesapját meggyilkolták a terrortámadásban.

A szintén Nir Ózból elhurcolt, s amerikai állampolgársággal is rendelkező Sagi Dekel-Chen elrablásakor felesége, Avital terhes volt azóta megszületett, és már egyéves kislányukkal, Saharral. A párnak még két kislánya van, Gali és Bar.

Ugyanebből a kibucból, otthonukból hurcolták el Jaír Hornt fivérével, Eitannal együtt. Testvére nem szerepel a megállapodás első, „humanitárius” szakaszában szabadulók listáján.

A nemzetközi vöröskereszt kihozza őket a Gázai övezetből, és átadja őket az izraeli hadsereg (IDF) határon várakozó egységének.

Izraelben először a határ menti Reim katonai támaszponton létrehozott fogadóállomásra viszik őket, ahol felmérik testi és lelki egészségi állapotukat, és találkoznak legközelebbi családtagjaikkal. Onnan helikopterrel az ország középső részén fekvő kórházakba szállítják őket több napos kivizsgálásra.

A három újabb túsz szabadulását követően még 73 elhurcolt ember van a gázai szélsőségesek fogságában, akik közül többen már biztosan nincsenek életben. A tűzszüneti megállapodás értelmében a gázai terrorszervezetek további tizennégyet a tervek szerint az egyezség első szakaszában még átadnak. Egyikükről, Slomó Manszúrról bizonyosan tudni lehet, hogy már nem él.

Valószínűsíthető, hogy Izrael egy támadást fog indítani Irán nukleáris programja ellen az elkövetkező hónapokban, amely néhány hétre, vagy akár hónapokra is hátráltathatja Teherán programját, ugyanakkor feszültségeket gerjeszthet az egész Közel-Keleten, és újraélesztheti egy szélesebb regionális konfliktus lehetőségét – áll az amerikai hírszerzés friss jelentéseiben.

A The Washington Post információi szerint az izraeli csapás esélyeiről szóló figyelmeztetések számos hírszerzési jelentésben szerepelnek, amelyek a Biden-kormányzat vége és a Trump-kormányzat kezdete közötti időszakra vonatkoznak. Mind közül a legátfogóbb egy január eleji jelentés, amelyet az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának hírszerzési részlege, valamint a Védelmi Hírszerző Ügynökség készített közösen.

Ebben a jelentésben arra figyelmeztettek, hogy Izrael várhatóan támadást indít Irán két létesítménye, a Fordowban és Natanzban található nukleáris objektuma ellen 2025 első félévében.

A The Washington Post forrásai – akik rálátással bírnak a hírszerzés ügyeire – elmondták, hogy ez a helyzetértékelés Izrael terveinek elemzésén alapul. Emlékeztettek arra, hogy a közelmúltban, október végén Izrael egyszer már csapást hajtott végre Irán ellen, amely gyengítette az ország légvédelmét, és így Teherán kiszolgáltatottá vált egy következő támadásnak.

A tisztviselők névtelenségük megőrzése mellett beszéltek a szigorúan titkos hírszerzési információkról. Az izraeli kormány, a CIA, a védelmi hírszerző ügynökség és az országos hírszerzési iroda részéről nem kívánták kommentálni a The Washington Post cikkében szereplő állításokat.

A Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának szóvivője, Brian Hughes viszont elmondta a lapnak, hogy Donald Trump elnök világossá tette: Nem fogja engedni, hogy Irán nukleáris fegyvert szerezzen.

„Bár a békés megoldást preferálja Iránnal kapcsolatos amerikai problémáinkra, nem fog várni végtelenségig, ha Irán nem hajlandó tárgyalni” – mondta Hughes a The Washington Postnak.

A lehetséges izraeli támadás perspektívája egy korai próbatételt jelenthet Trump számára, aki kampányában a közel-keleti és európai fegyveres konfliktusok enyhítésére és a béke helyreállítására törekedett, miközben határozottan támogatta Izraelt. A katonai hírszerzési jelentés két lehetséges támadási opciót vázolt fel, amelyek mindegyike magában foglalja az Egyesült Államok támogatását légi utántöltéssel, valamint hírszerzési, megfigyelési és felderítési segítséggel – mondták azok a források, akik ismerik a dokumentumot.

Az Egyesült Államok bármilyen támogatása – még akkor is, ha  a támadás csak mérsékelt eredményekkel járna – jelezné Washington befolyását Izrael további lépéseire. Az egyik lehetséges opció egy távolról indított támadás: ennek részeként az izraeli repülőgépek ballisztikus rakétákat lőnek ki Irán légterén kívül a hírszerzési jelentés szerint.

A másik opció – egy kockázatosabb, közvetlen támadás részeként – izraeli vadászgépek lépnének be az iráni légterébe, közel repülnének a nukleáris létesítményekhez, és BLU-109 típusú bunkerromboló bombákat dobnának le.

A Trump-kormányzató a múlt héten jóváhagyta az irányító rendszerek eladását a bunkerrombolókhoz, és erről értesítést küldött a kongresszusnak. Az amerikai értékelés szerint egy izraeli támadás legfeljebb néhány hónapra hátráltathatja Irán nukleáris tevékenységét, de valószínűbb, hogy csak hetekre – mondták a jelenlegi és egykori tisztviselők. Bármilyen támadás arra ösztönözhetné Iránt, hogy urán dúsítást végezzen fegyverekhez való megfelelő szintre, ami régóta elfogadhatatlan vörös vonal az Egyesült Államok és Izrael számára.

Trump a múlt héten utalt arra, hogy egyre inkább tisztában van Izrael támadási szándékával. „Mindenki azt hiszi, hogy Izrael, a mi segítségünkkel vagy engedélyünkkel, odamegy és ledobja őket. Én inkább nem szeretném, hogy ez megtörténjen” – mondta Trump a Fox Newsnak.

„Kétféleképpen lehet megállítani őket: bombákkal vagy egy írásos papírral”.

„Szeretnék megállapodni velük, anélkül, hogy bombáznunk kellene őket” – tette hozzá.

Trump eddigi megjegyzései – amelyek a „maximális nyomás” visszaállítását követően történtek annak érdekében, hogy Irán olajexportját nullára csökkentsék és nukleáris megállapodást érjenek el – felháborították Teherán vezetőit.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek