tóth gabi
Németországban egymilliónál is több szíriai él. Közülük több tízezren vonultak Berlinben utcára, hogy megünnepeljék a Bassár el-Aszad bukását.
Elmenekült Damaszkuszból Bassár el-Aszad szíriai elnök, a lázadók pedig bevonultak Szíria fővárosába. Azóta kiderült az is, hogy a volt szíriai elnök Moszkvában tartózkodik, és már meg is kapta a menedékjogot Oroszországban. Most a tálib rezsimhez hasonló iszlamista berendezkedés jöhet létre a közel-keleti országban.
A korábbi rendszer bukását világszerte az utcára vonulva ünnepelték a szíriaiak. Ilyen jelenetek játszódtak le többek között Washingtonban, Norvégiában, Svédországban, Hollandiában, az Egyesült Királyságban, Ausztriában és Németországban is sor került, amivel az ellenzéki mozgalom globális támogatottságát akarták kifejezni.
Volt azonban olyan nagyváros is, ahol erőszakba torkollt az ünneplés, és a hatóságoknak kellett beavatkozniuk.
Sokan úgy vélik, hogy a lázadók offenzívája nem történhetett volna meg Törökország áldása nélkül. Az rfi.fr számolt be arról, hogy a török elnök arra törekszik, hogy a Törökországban élő mintegy 4 millió szíriai menekült közül sokakat visszatoloncoljon, miközben a közvélemény egyre kevésbé örül az országban való jelenlétüknek.
Németországban több mint egymillió szír él – ez az Európai Unió legnagyobb diaszpórája. A legtöbben menedékkérők, akik elmenekültek a polgárháború elől, amely 2011-ben kezdődött, amikor Aszad leverte a békés, demokráciapárti felkelést. A berlini tüntetésen a résztvevők a „V” betűt a győzelem jeleként formálták kezükkel, énekeltek, és azt kiabálták, hogy „Allahu Akbar!” (Isten a legnagyobb!). Itt elviekben nem történtek komoly atrocitások.