tóth gabi
Politikai taktikázás közben csúnyán megégette magát Magyar Péter brüsszeli főnöke.
Az Európai Néppárton (EPP) belül egyre nagyobb az elégedetlenség Manfred Weberrel szemben - jelentette bennfentes forrásokra hivatkozva az Euractiv brüsszeli hírportál. A lap értesülései szerint a néppárti képviselők jelentős része azzal vádolja a német vezetőt, hogy az újraválasztása érdekében politikai túszejtést hajtott végre, amikor akadályozta a szocialista spanyol kormány biztosjelöltjét a parlamentben.
A Néppártot feszítő vita középpontjában Teresa Ribera, az Európai Bizottság azóta megválasztott zöldátmenetért felelős alelnöke áll. A radikálisan baloldali spanyol politikus kinevezését a jobboldali Spanyol Néppárt képviselői "rémálommá" akarták tenni, ugyanis sokan őt tarják felelősnek a valenciai árvíz okozta katasztrófáért. Ennek kapcsán fontos elmondani, hogy az uniós megbízatása előtt Ribera ökológiai átmenetért felelős spanyol miniszterelnök-helyettes volt, és a kritikusok szerint hiába álltak rendelkezésre információk az érkező árvízről, nem hajtotta végre az árvízvédelmi tervet, ami rengeteg ember halálát okozta.
Az Euractiv értesülései szerint Manfred Weber személyesen engedélyezte a spanyol Néppárt (PP) képviselőinek, hogy "megizzasszák" Teresa Riberát a biztosi meghallgatásán. A jelölt kinevezését végül nem akadályozták meg, de a jóváhagyását több héttel elodázták, ami a néppárti spanyoloknak kellő elégtételnek bizonyult.
Elemzők szerint ezzel a döntésével Weber gesztust tett a spanyol képviselők felé, akiktől cserébe a szavazatukat várja a jövőre esedékes EPP-s elnökválasztás alkalmával. (Természetesen Weber nem véletlenül udvarolt pont a spanyoloknak: a német delegáció után ők alkotják a második legnagyobb képviselőcsoportot a Néppárton belül.)
EPP-források azt mondták az Euractivnak, hogy a képviselőcsoport nagy része – a spanyol delegáción kívül – méltatlannak találta ezt döntést, miközben Webert politikai túszejtéssel vádolták.
- fogalmazott egy néppárti forrás az Euractivnak.
November 27-én - hosszú politikai küzdelmek, kölcsönös zsarolások és elvtelen háttéralkuk után - az Európai Parlamentben megszavazták az új Európai Bizottságot. A képviselőknek mindössze 54 százaléka voksolt igennel az új biztook mellett, így ez az EU történetének legkisebb támogatottságú bizottsága.