tóth gabi
A vállalat 500 év után kerül ki a nemzeti tulajdonból.
A brit kormány hétfőn jóváhagyta a Királyi Posta (Royal Mail) eladását Daniel Kretinsky cseh milliárdos nagybefektetőnek. Az országos postai szolgáltatót tulajdonló IDS holdingtársaság 3,57 milliárd fontért (közel 1800 milliárd forint) válik meg a több mint 500 éves múltra visszatekintő vállalattól - írja a BBC.
A hónapok óta formálódó adásvételi szerződés jóváhagyását a munkáspárti brit kormány üzleti és kereskedelmi minisztere, Jonathan Reynolds jelentette be hétfőn. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy a kormány igen szigorú feltételeket szabott, köztük azt, hogy a brit kormány birtokában marad egy "aranyrészvény", amely vétójogot biztosít a cseh nagybefektető esetleges olyan döntéseivel szemben, amelyek London szerint hátrányosan érintenék a Royal Mail közszolgálati tevékenységét vagy a brit költségvetést. A megállapodásban továbbá azt is kikötötték, hogy a Királyi Posta székhelyét nem lehet külföldre költöztetni, a cégnek pedig továbbra is Nagy Britanniában kell adóznia.
A Royal Mail eladását az utóbbi években egyre súlyosbodó pénzügyi gondok indokolták. A brit kormányt egy stratégiai befektetőt keresett a létfontosságú nemzeti postaszolgálat számára, akit Daniel Kretinsky személyében találtak meg. A cseh vállalkozó az EP Group nevű üzleti konglomerátumán keresztül vásárolja fel a céget. Kretinsky BBC-nek nyilatkozva elmondta: „Az EP Group egy hosszú távú és elkötelezett befektető, akinek küldetése, hogy a Royal Mail-t sikeres, modern postai szolgáltatóvá tegye.”
A Royal Mail a harmadik legrégebb óta működő brit vállalat. A története az 1500-as évekig nyúlik vissza, amikor VIII. Henrik uralkodása idején kinevezték az első "postamestert". A posta szolgáltatásait először 1635. július 31-én, I. Károly király tette elérhetővé az emberek számára.
Daniel Kretinsky Csehország harmadik leggazdagabb embere, a vagyonát 9 milliárd dollárra (3500 milliárd forint) becsülik. Főként az energetikai érdekeltségeiről ismert, ő tulajdonolja az Eustream gázvezetéket, amely Ukrajnán, Csehország és Szlovákián keresztül orosz gázt szállít. Régóta jelen van nagybefektetőként a brit gazdaságban: a West Ham United angol labdarúgóklubban 27 százalékos, az egyik legnagyobb brit kiskereskedelmi hálózat, a Sainsbury's anyavállalatában 10 százalékos részesedése van.