tóth gabi
Damaszkusz felé robognak az izraeli tankok.
Az izraeli hadsereg vasárnap bevonult a Golán-fennsík demilitarizált zónájába, majd hétfőn átlépte és izraeli-szír határt és offenzívát indított Damaszkusz irányába. Az eseményekről beszámoló hírportálok kiemelték, hogy a jom kippuri háborút lezáró, 1974. május 31-én kötött tűzszünet óta most először léptek izraeli katonák szír földre.
Az izraeli offenzívára azután került sor, hogy a szíriai ellenzéki erők elfoglalták Damaszkuszt és menekülésre kényszerítették Bassár el-Aszad volt elnököt. Izrael Katz izraeli védelmi miniszter azt állította, hogy az katonai művelet célja egy új „biztonsági övezet" létrehozása, amely mentes lesz a „nehéz stratégiai fegyverektől és a terrorista infrastruktúrától”.
Sajtóbeszámolók szerint az izraeli hadsereg figyelmeztető üzeneteket küldött a Golán-fennsík keleti, szíriai részét elfoglaló lázadóknak, miszerint ne lépjék át az „Alfa-vonalat”, vagyis azt a vonalat, ahol az Izrael és Szíria közötti demilitarizált terület kezdődik.
A szárazföldi offenzíva mellett az izraeli légierő rakétaesőt zúdít Szírára az elmúlt 24 órában. Többek közt támadásokat hajtottak végre Damaszkusz környékén, céljuk olyan fejlett fegyver és lőszergyártó létesítmények megtámadása volt, amelyek a lázadók kezére kerülhetnek.
Az AFP tudósítói szerint az izraeli csapások teljesen lerombolták a védelmi minisztérium egyik kutatóközpontját Damaszkusz Barzeh nevű körzetében. Egyes feltételezések szerint ez a létesítmény Szíria vegyifegyver-programjához kapcsolódott. Emellett az izraeli haditengerészet támadást indított a szíriai hadiflotta ellen is, és hajó elleni rakétákkal elsüllyesztették a partvidéken állomásozó szír flotta jelentős részét.
Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja közölte, hogy több mint 300 izraeli légicsapást regisztráltak Szíria ellen Asszad bukása óta.
Washington nem emelt kifogást Izrael katonai behatolása ellen. Matthew Miller, az amerikai külügyminisztérium szóvivője hangsúlyozta, hogy a művelet önvédelmi célokat szolgál, mivel azzal, hogy a szíriai hadsereg elhagyta állásait az ütközőzóna környékén, hatalmi vákuumot hozott létre, amelyet terrorszervezetek tölthetnek be.
– jelentette ki Miller, majd hozzátette, fontos, hogy biztonság legyen azon a határon, amit szerinte az izraeli hadsereg most már biztosítani tud.
Katar, Irak, Szaúd-Arábia és Irán elítélte az izraeli inváziót. A katari külügyminisztérium hétfőn közölte, hogy Doha az izraeli behatolást „veszélyes fejleménynek és Szíria szuverenitása elleni kirívó támadásnak, valamint a nemzetközi jog kirívó megsértésének tekinti”.
Az ENSZ hétfőn azzal vádolta Izraelt, hogy megsértette a Szíriával kötött 1974-es megállapodást, amikor inváziót indított az észak-keleti szomszédja ellen.